Turqia u siguron strehim të huajve të bllokuar për shkak të koronavirusit

Turqia sot ka dërguar në konvikte 1.500 shtetas të huaj, të cilët nuk ishin në gjendje të fluturonin jashtë vendit për shkak të mbylljes së kufijve si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Pasagjerët nga një numër vendesh, përfshirë Algjerinë, Jordaninë dhe Tunizinë, të cilët kishin ngecur në Aeroportin e Stambollit pasi hapësira ajrore në vendet e tyre është mbyllur, janë drejtuar në konvikte në provincën turke Karabuk, ku do të qëndrojnë për një kohë.

Të shoqëruar nga personeli i sigurisë, shtetasit e huaj janë dërguar në Karabuk me autobusë nga terminali i aeroportit.

Në Turqi, COVID-19 deri më tani ka marrë jetë 59 jetë, ndërsa 2.433 persona kanë rezultuar pozitivë në teste.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

E dhëna: Shqipëria ushqen Kosovën me kastravecë, i eksporton 3 milion kg në vit

Kosova, edhe pse ka shtuar prodhimin e shumë produkteve bujqësore, duke zgjeruar rrjetin e përpunimit për të plotësuar nevojat e konsumit në vend, siç...

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova u ka dërguar mesazh të qartë partive fituese...

Ushtria pakistaneze shpëton dy alpinistë të huaj nga Broad Peak

Islamabad Ushtria e Pakistanit ka shpëtuar dy alpinistë të huaj të bllokuar në vargmalin lindor Karakoram në Himalaje,...

Së fundi

“Falsifikim dokumentesh, ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve”/ SPAK nxjerr emrat e grupit prej 17 personash

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka regjistruar një procedim penal ndaj një grupi personash të cilët akuzohen për vepra si...

Pesë respiratorë të rinj te “Shefqet Ndroqi”, Manastirliu lidhet me stafin e Covid-2: Rrisim kapacitetet

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka komunikuar drejtpërdrejt me ekipin e mjekëve dhe infermierëve të reanimacionit të spitalit COVID 2 “Shefqet...

Trageti “i ngecur” në ujërat greke numëron 122 të infektuar me Covid-19

Ka shkuar në 122 persona numri i të infektuarëve në tragetin “Elfterios Venizelos”, i cili që prej më shumë se 14 ditësh ndodhet në...