Spanjë/ Vendosen masa të reja kufizuese për 1 milion banorë në Madrid

Duke filluar nga dita e hënë, Madridi do të kufizojë disa nga liritë e lëvizjes në përpjekje për të frnuar përhapjen e infeksionit të koronavirusit

Kësaj here do preken nga kufizimet e reja rreth 167,000 banorë, për një total prej më shumë se një milion njerëz. Kujtojmë se zona e Madridit ka rreth 6.6 milionë banorë. Qytetarët e shënjestruar nga masat e reja do të jenë në gjendje të largohen nga lagjia e tyre vetëm për arsye specifike siç janë shkuarja në punë ose tek mjeku.

Gjithashtu kërkesa për ndihmë ushtarake e bërë nga autoritetet në Madrid për qeverinë spanjolle ka marrë përgjigje. Ushtria dhe policia do të fillojnë të vendosen në kryeqytet të hënën.

Rajoni i Madridit kërkoi ndërhyrje urgjente të forcave të armatosura, si dhe të policisë dhe Gardës Civile për të luftuar ekspansionin e koronavirusit.

Autoritetet e shëndetësisë në Spanjë kanë raportuar për më shumë se 10 650 raste të reja koronavirusi dhe 84 vdekje.

Në vendin iberik numri i përgjithshëm i të infektuarve është rritur në 704 209 kurse viktimat, që prej fillimit të pandemisë numërohen në 31 118.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Call center” tek Tatimet. Për çdo detyrim dhe gjoba, individët lidhen me administratën

Njohja me detyrimet tatimore mund të bëhet përmes shërbimit “call center”, pa pagesë. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka ngritur një qendër të posaçme për...

Çupi: Thesi me miell, i premtuar nga Rama, u zëvendësua me 2 kg hurma arabie

Përmes një deklarate për mediat nga selia e PD-së, ish deputetja e PD-së, Dhurata Çupi reagoi mbi investigimin e BIRN mbi shpërndarjen e ndihmave...

Procedohen ish-drejtori i shkollës dhe drejtoresha e Zyrës Arsimore/ Dibër, çfarë zbuluan hetimet

Dy shtetas në Dibër po procedohen penalisht në gjendje të lirë. Bëhet fjalë për A. D., 25 vjeç, banues në Selishtë, Dibër, ish-drejtor në shkollën...

Së fundi

Meta për Kodin Zgjedhor: Presidenti i ka sytë nga populli, në cdo rast është i qartë dhe ka shumë zgjidhje që …

Në konferencën për mediat, Presidenti i Republikës Ilir Meta iu përgjigj interesit të medias lidhur me deklaratat e kryeministrit Rama për të kaluar të...

Nga sot ndalohet qarkullimi tek ish-sheshi “Shqiponja”. Ja si do të devijohet trafiku

Duke nisur nga sot qarkullimi i mjeteve tek ish-sheshi Shqiponja, në Tiranë do të ndalohet. Shkak janë bërë punimet për ndërtimin e Unazës së...

Ruçi uron kryeparlamentarin austriak Sobotka me rastin e Festës Kombëtare: Mirënjohje Austrisë, avokates së integrimit europian të Shqipërisë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër urimi Kryetarit të Këshillit Kombëtar të Austrisë, Wolfgang Sobotka, me rastin e Festës Kombëtare. “Është...