Greqia dhe Turqia regjistrojnë shifra rekord rastesh të reja Covid

Greqia konfirmoi 342 raste të reja të koronavirusit, përfshirë 24 të cilave u dihet prejardhja, ndërsa 30 raste janë identifikuar në pikat e hyrjes në vend, deklaroi Organizata Kombëtare e Shëndetit Publik.

Infeksionet e konfirmuara nga shpërthimi i pandemisë në Greqi në fund të muajit shkurtit ishin 16 627.

Nga këto, 2 726 kanë të bëjnë me udhëtimet jashtë vendit dhe 6 915 me raste të njohura tashmë.

Gjashtëdhjetë e tetë pacientë janë të intubuar në spitale.

Mosha e tyre mesatare është 68 vjeç, dhe 86,8% kanë sëmundje bashkëshoqëruese ose janë të moshës 70 vjeç e lart.

Përveç kësaj, ditën e djeshme ka pasur edhe 9 vdekje nga 366 vdekje që nga shpërthimi i sëmundjes.

Truqia raportoi se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 1721 raste të reja Covid dhe 74 viktima.

Sipas autoriteteve shëndetësore, numri i përgjithshëm i të prekurve në Turqi është rritur në 309 790 kurse viktimat numërohen në  7785

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Pas Manchester City, Pogba i ofrohet një tjetër klubi të madh

Pep Guardiola zbuloi të premten e shkuar se në merkaton e janarit i është ofruar nga manaxheri Mini Raiola, mesfushori francez Paul Pogba. Por, duket...

Mënyra të thjeshta të cilat do të pengojnë që në temperaturat nën zero t’ju ngrijë xhami i përparmë i veturës, bravat ose dritaret

    I ftohti nuk është e thënë që patjetër të jetë i papërballueshëm dhe problemet me veturën e ngrirë mund të shmangen me ndihmën e...

Taxhikistani fqinji i Kinës, një ndër vendet e pakta pa raste me COVID-19

Fqinji kufitar i Kinës, Taxhikistani, tërheq vëmendjen si një nga vendet e pakta në botë që nuk ka raportuar raste me koronavirus të ri...

Së fundi

“Shkelën armëpushimin”, Azerbajxhani akuzon Armeninë për luftime gjatë “paqes”

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha të hënën se forcat armene shkelën një armëpushim të rënë dakord të dielën dhe hodhën granata në fshatra...

Tensionohen raportet mes Macron dhe botës arabe

Deklaratat dhe politikat e Presidentit francez Emmanuel Macron karshi islamizmit në Francë dhe insistimin e tij për të rishfaqur karikaturat e profetit Muhammed, ka...

Mitsotakis flet për kufijtë detarë: E drejta për t’u zgjeruar me 12 milje në Jon nuk diskutohet apo kushtëzohet, më pas shkojmë në Hagë...

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka folur për herë të parë në parlement lidhur me dakordësinë me Shqipërinë për të çuar në Hagë çështjen e kufijve detarë. Ai...