Piktura e Botticelli-t pritet të dalë në ankand për 80 milion dollarë

Një pikturë e shekullit të 15-të nga piktori Sandro Botticelli pritet të shitet për më shumë se 80 milion dollarë. Besohet se është realizuar në fund të viteve 1470 ose në fillim të viteve 1480, “Young Man Holding a Roundel” është një nga portretet e fundit të njohura nga artisti italian, sipas Sotheby’s.

Ndërsa vlerësimi zyrtar i ankandit parashikon një çmim të shitjes mbi 80 milion dollarë, shefi i departamentit të pikturës Sotheby’s Old Master, Christopher Apostle, tha se ajo “mund të jetë piktura tjetër që tejkalon pragun e ratifikuar prej 100 milion dollarësh”,

Sandro Botticelli's "Young Man Holding a Roundel" is expected to sell for over $80 million when it goes to auction in January 2021.

“Young Man Holding a Roundel” do të bëhej piktura e parë që mund të shitet me një vlerë të tillë, që prej “Haystacks” të Claude Monet, e cila arriti mbi 110 milion dollarë në Sotheby’s New York vitin e kaluar.

Botticelli, i cili njihet më shumë për kryeveprat “Lindja e Venusit” dhe “Primavera”, konsiderohet një figurë kryesore në traditën e artit perëndimor. Sipas Sotheby’s, vetëm një pjesë e veprave të tij kanë mbijetuar që gjenden në koleksionet muzeale.

"The Birth of Venus" pictured on display at the Uffizi Gallery in Florence in 2016.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Furnizimi me ujë, Veliaj: Dyfishojmë kapacitetin e Bovillës

Pas financimit nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim të projektit për dyfishimin e kapacitetit të Bovillës, si dhe ndërtimin e një linje të...

“Hiqni dorë nga çdo udhëtim i panevojshëm”, Merkel apel popullit në Gjermani: Jemi në fazë kritike, shmangni përhapjen e Covid-19

Kancelarja gjermane, Angela Merkel u kërkoi sot bashkëqytetarëve të saj të reduktojnë në maksimum marrëdhëniet e tyre sociale, duke i nxitur madje të qëndrojnë...

Presidenti Meta pret në një takim një grup turistësh nga Izraeli

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti një grup turistësh nga Izraeli, të cilët ishin të shoqëruar nga Ambasadori i Izraelit në vendin tonë, z....

Së fundi

“Shkelën armëpushimin”, Azerbajxhani akuzon Armeninë për luftime gjatë “paqes”

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha të hënën se forcat armene shkelën një armëpushim të rënë dakord të dielën dhe hodhën granata në fshatra...

Tensionohen raportet mes Macron dhe botës arabe

Deklaratat dhe politikat e Presidentit francez Emmanuel Macron karshi islamizmit në Francë dhe insistimin e tij për të rishfaqur karikaturat e profetit Muhammed, ka...

Mitsotakis flet për kufijtë detarë: E drejta për t’u zgjeruar me 12 milje në Jon nuk diskutohet apo kushtëzohet, më pas shkojmë në Hagë...

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka folur për herë të parë në parlement lidhur me dakordësinë me Shqipërinë për të çuar në Hagë çështjen e kufijve detarë. Ai...