Një asteroid me përmasa sa një autobus do të fluturojë shumë pranë tokës

Një asteroid me madhësinë e një autobusi do fluturojë në afërsi të Tokës më 24 shtator.

Asteroidi i quajtur 2020 SW, do të kalojë rreth 13,000 milje nga Toka, e cila është më afër sesa satelitët e hënës dhe motit që notojnë në hapësirë.

Ai u vu re nga Sondazhi i Katalinës Sky i financuar nga NASA në Arizona më 18 shtator, vëzhgimet vijuese përcaktuan se ai është i gjerë 15 deri në 30 metra  përkatësisht sa një autobus.

Ekspertët thonë se 2020 SË nuk është në një trajektore  me Tokën, por nëse do të ishte, shkëmbi hapësinor ka të ngjarë të shkatërrohej në atmosferë dhe të bëhej një top zjarri përpara se të godiste sipërfaqen.

Paul Chodas, drejtor i Qendrës të Studimit të Objekteve të Tokës  (CNEOS) në Laboratorin e Jet Propulsionit të NASA-s , tha se ekziston një numër i madh asteroidësh si ky dhe disa prej tyre i afrohen planetit tonë disa herë në vit.

‘Në fakt, asteroidët e kësaj madhësie ndikojnë në atmosferën tonë me një mesatare prej rreth një herë në vit ose dy.’

Edhe pse asteroidi do të jetë shumë larg për ta parë me sy të lirë, astronomët amatorë mund ta shohin duke përdorur një teleskop 12 inç.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Turqia do të luftojë që të ndriçohet e vërteta mbi vdekjen e Morsit”

Presidentit turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se Turqia do të përpiqet të ndriçojë mbi vdekjen e dyshimtë gjatë seancës gjyqësore të presidentit të...

Haradinaj konfirmon se s’ka viza, paralajmëron rrëzimin e demarkacionit

Shefi i Qeverisë, Ramush Haradinaj ka konfirmuar edhe një herë se do të rrëzohet demarkacioni në Parlament. Me këtë e ka konfirmuar edhe pamundësinë...

Hapja zyrtare e xhamisë më të madhe në Turqi

Xhamia ‘Çamlıca‘ e cila paraqet një ngërthim arkitektonik të ndërtimit Selxhuk, Osman dhe atij të kohëve të sotme moderne tashmë është bërë një nga...

Së fundi

“Shkelën armëpushimin”, Azerbajxhani akuzon Armeninë për luftime gjatë “paqes”

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha të hënën se forcat armene shkelën një armëpushim të rënë dakord të dielën dhe hodhën granata në fshatra...

Tensionohen raportet mes Macron dhe botës arabe

Deklaratat dhe politikat e Presidentit francez Emmanuel Macron karshi islamizmit në Francë dhe insistimin e tij për të rishfaqur karikaturat e profetit Muhammed, ka...

Mitsotakis flet për kufijtë detarë: E drejta për t’u zgjeruar me 12 milje në Jon nuk diskutohet apo kushtëzohet, më pas shkojmë në Hagë...

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka folur për herë të parë në parlement lidhur me dakordësinë me Shqipërinë për të çuar në Hagë çështjen e kufijve detarë. Ai...