“Apple” kompania e parë amerikane që vlen dy trilionë dollarë

Kompania teknologjike “Apple” u bë sot kompania e parë, e tregtuar publikisht nga SHBA, që arriti një kapitalizim tregu prej dy trilionë dollarësh, duke e dyfishuar vlerën e saj në rreth dy vjet.

Çmimi i aksioneve të “Apple” kapi sot vlerën e 467,84 dollarëve për aksion.

E vetmja kompani tjetër e tregtuar publikisht, që ka arritur një kapitalizim të tregut prej dy trilionë dollarësh, është kompania saudite e naftës “Aramco”.

Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që “Apple” thyen rekord në Wall Street.

Në vitin 2018, gjiganti kalifornian i teknologjisë u bë kompania e parë amerikane që arriti një vlerë tregu prej një trilion dollarësh.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Nga dënimi i krimit elektoral tek zgjedhjet e parakohshme, Paloka: Hapi i parë pas reformës, çfarë do të ndodhë pas 15 marsit

Edi Paloka, nënkryetar i PD-së dhe ish-kryetar i Kuvendit shpreh shqetësimin se vendi tashmë është në një...

Këto veprime dëmtojnë veshkat!

Veshkat prodhojnë hormonet thelbësore të nevojshme për funksionimin e mirë të organizmit, një tjetër detyrë me vlerë e veshkave është filtrimi dhe nxjerrja jashtë...

Kontrolli për lëndë plasëse, grupe specialistësh në terren

Policia e Tiranës ka krijuar një grup kontrolli për përdorimin civil të lëndëve plasëse me qëllim kontrollin e lëndëve piroteknike dhe fishekzjarreve. Grupi përbëhet nga...

Së fundi

Lajmet dt:29/10/2020

https://youtu.be/uQFI3pi_XL4 DRITA TV LAJME LAJMET 29 10 2020 #Drita tv #lajme #edicion# informativ #YouTube Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta në lidhje me...

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020. Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të tretë u rrit me 59% nga...

Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës. Në një deklaratë të publikuar lidhur me sulmin e...