Pamjet mahnitëse nga Toka që ngjajnë si në Planetin e Kuq

Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës aktualisht po rrotullohet rreth Tokës, por imazhet e shkëputura nga një astronaut tregojnë një botë që duket e ngjashme me Marsin. Thomas Pesquet nga Agjencia Evropiane e Hapësirës ndau imazhe në Twitter më shumë se 250 milje mbi sipërfaqe që kapën ‘Syrin e Saharasë’ në Afrikën perëndimore.

Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës (ISS) aktualisht po rrotullohet rreth Tokës, por imazhet e rrëmbyera nga një astronaut në artizanatin gjigant tregojnë një botë që duket më shumë si Marsi

Fotografitë përshkruajnë një peizazh me ngjyrë të kuqërremtë dhe portokalli, bashkë me një pjesë të thellë në qendër që duket shumë e ngjashme me atë që ndodhet në Planetin e Kuq. “Mendova se po orbitoja Marsin kur pashë këtë pamje.”, tha ai.

Pesquet mori një numër fotografish të Syrit të Saharasë dhe i ktheu përsëri në kontrollin e tokës për t'i bërë ato të përpiluara në një kolazh mahnitës që paraqiti rajonin në të gjithë lavdinë e tij. Dhe ai përdori një aparat fotografik 1150 mm për ta bërë këtë

Syri i Saharasë, i njohur zyrtarisht si Struktura Richat, ndodhet në Sahara afër Ouadane në Afrikën perëndimore. Ky rajon ka tërhequr shumë astronautë që kërkojnë të kapin bukurinë e kraterit mahnitës.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi