Vidhen artefaktet me vlerë 1 milion paund në kështjellën britanike

Disa sende ari që kapin vlerën e 1 milion paundëve janë vjedhur në Kështjellën Arundel, pjesë e së cilave janë dhe një sërë rruazash të bartura nga mbretëresha e Skocisë, Mary për ekzekutimin e saj në 1587. Gjithashtu janë vjedhur dhe disa gota kurorëzimi të dhëna nga Mary për Earl Marshal.

Thesare me vlerë më shumë se 1 milion £ janë vjedhur nga Arundel Castle, West Sussex, duke përfshirë rruaza ari rruaza Mary Queen of Scots kryer për ekzekutimin e saj në 1587 (foto)

Një zëdhënës i administratës së kështjellës tha: “Artikujt e vjedhur kanë vlerë të konsiderueshme monetare, por si objekte unike të koleksionit të Dukës së Norfolk kanë një rëndësi historike jashtëzakonisht më të madhe dhe të paçmueshme”.

Alarmet në kështjellë u ndërprenë në orën 10.30 pasdite dhe një vitrinë (në foto) u shkatërrua në mënyrë që hajdutët të mund të vendosnin duart në thesaret brenda

Mbretëresha Mary mbarti rruaza për vdekjen e saj në 1587 kur asaj iu pre koka në Kështjellën Fotheringhay pas akuzave ndaj një komploti për të vrarë Mbretëreshën Elizabeth I.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi