Indi, rriten rastet me koronavirus

Përskaj izolimit të plotë në vend, rastet me koronavirusin e ri (COVID-19) në Indi sot kanë vazhduar të rriten.

Dita e dytë e izolimit të plotë në vend regjistroi rritje të 48 rasteve të reja. India regjistroi shkallën më të lartë të infeksioneve të hënën, me 99 raste, ditën kur kryeministri Narendra Modi njoftoi izolim në vend, duke mbyllur 1.3 miliardë njerëz brenda.

Sipas qendrës amerikane mbi koronavirusin John Hopkins, India deri më tani ka raportuar rreth 700 raste të COVID-19, dhe 13 vdekje.

Të enjten në mëngjes, një mjek nga një klinikë e drejtuar nga qeveria në Delhi, së bashku me gruan dhe vajzën e tij, rezultuan pozitiv ndaj COVID-19, duke rritur rastet e përgjithshme në Delhi në 36. Gjithsej 800 persona që patën kontakt me mjekun u karantinuan për 14 ditë, tha për mediat lokale ministri i Shëndetësisë i Delhit, Satyendar Jain.

“Të gjitha Klinikat Mohalla do të mbeten funksionale pasi kjo është parësore për të mbajtur pacientët larg spitaleve terciare, duke i shpëtuar ata nga infeksioni dhe udhëtimet”, sqaroi kryeministri Arvind Kejriwal të gjitha dyshimet në konferencën për shtyp.

Videot që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë se policia përdor metodat më të rrepta për t’i mbajtur njerëzit brenda.

Policia e Delhit, në postim në Twitter, konfirmoi se kanë lëshuar “kalim në orë policore” për lëvizjen e njerëzve.

Kryeministri indian Narendra Modi po ashtu u kërkoi njerëzve që të mos frikësohen dhe të shmangin gjendjen vetëmjekuese.

“Kur është fjala për të luftuar COVID-19, ju lutemi mos mjekoni veten. Konsultohuni me mjekët tuaj dhe më pas ecni përpara”, shkroi në Twitter, Modi.

Duke njoftuar izolimin, Modi tha se vetëm shërbimet thelbësore si uji, energjia elektrike, shërbimet shëndetësore, shërbimet zjarrfikëse, produktet ushqimore dhe shërbimet komunale do të lejohen të operojnë.

Të gjitha dyqanet, ndërmarrjet tregtare, fabrikat, punëtoritë, zyrat, tregjet dhe faltoret do të jenë të mbyllura, ndërsa autobusët dhe metrotë ndërshtetërore do të pezullohen. Aktivitetet ndërtimore gjithashtu do të ndalen.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

PD përgënjeshtron KQZ: Ja pjesëmarrja e vërtetë në votime

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve lidhur me pjesëmarrjen në votime. Menjëherë pas deklaratës së KQZ, e cila tha se deri në orën...

Vuçiç: mostërheqja e Haradinajt nga taksa, lajm i keq për gjithë rajonin

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se deklarata e kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj se Kosova nuk do të heqë taksën e 100 për qind...

Largohen nga ndihma ekonomike mbi 10 mijë familje/ Qytetarët: Po na heqin bukën e gojës

Largohen nga skema e ndihmës ekonomike mbi 10 mijë familje vetëm në 4 qarqe të vendit. Sistemi i ri i ndërtuar nga shërbimi social...

Së fundi

COVID-19: Numri i vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar rritet në 5.373

Mbretëria e Bashkuar ka raportuar 439 raste të reja të vdekjeve që ndërlidhen me koronavirusin e ri (COVID-19). Sipas Departamentit të Shëndetësisë dhe Kujdesit Social,...

Korisha futet në karantinë, testohen 25 persona që patën kontakt me 70-vjeçaren e ndjerë

Një burrë 59 vjeç dhe një grua 70 vjeçe janë dy viktimat e fundit në Kosovë, të cilët kanë ndërruar jetë gjatë 24-orëve të...

Turqi, rritet në 649 numri i të vdekurve nga COVID-19

Turqia ka informuar për rastet e reja të koronavirusit të ri (COVID-19), përderisa vazhdon përpjekjet për të frenuar përhapjen e virusit. Ministri i Shëndetësisë së...