BE bën thirrje për bashkëpunim kundër koronavirusit

Presidentja e Komisionit Evropian (KE), Ursula von der Leyen, lidhur me epideminë e koronavirusit të ri (COVID-19) tha se “Asnjë vend anëtar i BE-së nuk mund ta kapërcejë i vetëm këtë krizë”

Në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të Parlamentit Evropian (PE), Von der Leyen, rikujtoi se për të ngadalësuar epideminë e koronavirusit personat duhet të zbatojnë distancën sociale.

Shumë vende të BE-së kanë mbyllur kufijtë si hap të parë kundër koronavirusit, vuri në dukje ajo, e cila theksoi më tej se “Një krizë e cila nuk ka kufij nuk mund të zgjidhet duke vendosur barriera”.

Duke tërhequr vëmendjen në rëndësinë e qarkullimit të lirë të mallrave dhe shërbimeve në Evropë, Presidentja e KE-së, vlerësoi se “Është e pakuptimtë që disa vende në mënyrë të njëanshme të pengojnë kalimin e produkteve në tregun e brendshëm. Vendet duhet të bashkëpunojnë ngushtë në luftën kundër koronavirusit. Asnjë vend anëtar i BE-së nuk mund ta kapërcejë i vetëm këtë krizë”.

Vendet e BE-së duhet të besojnë dhe të kenë siguri te njëri-tjetri tha Ursula von der Leyen, e cila shpjegoi se Evropa ndodhet në një pikë kthese dhe se virusi nuk duhet të ndajë vendet.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Basha: Vendimi i popullit, një qeveri antimafia! Rama ik!

Kreu i PD-së, Lulzim Basha u shpreh në protestën e opozitës së bashkuar se shqiptarët kanë një qëllim, refuzimin e qeverisë së paligjshme të...

Shkrumbohet makina në Elbasan, dyshime për zjarr të qëllimshëm

Digjet gjatë natës një makinë tip “Passat” në qytetin e Elbasanit. Mësohet se makina ishte në pronësi të shtetasit Enea Çorbaxhiu. Sipas të dhënave të...

Ndryshime në Kodin penal në kuadër të paketës Anti KÇK

Duke qenë se paketa ligjore e Anti-KÇK e ka vënë më së shumti theksin tek ashpërsimi i masavë të ndërmarra ndaj konfiskimit...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...