Turqi, teatri 2.200-vjeçar rikthehet në jetë

Kanë përfunduar përpjekjet e restaurimit mbi teatrin antik 2.200-vjeçar në provincën jugperëndimore Denizli të Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Restaurimi dhe gërmimet kanë vazhduar pandërprerë në qytetin antik Laodicea, i cili është në Listën e Provave të UNESCO-s, nën udhëheqjen e profesorit Celal Şimşek, ndërsa ato të teatrit urban janë përfunduar.

Şimşek në një konferencë për shtyp tha se teatri, me një kapacitet për 15.000 persona, është rikthyer në jetë falë projektit të restaurimit që filloi në vitin 2019.

Duke theksuar se ekipi zbatoi teknikat e restaurimit të kritereve ndërkombëtare, ai tha se “Ky është projekti më i gjerë, restaurimi i të cilit ka përfunduar në një kohë kaq të shkurtër”.

Şimşek shtoi se dhjetë akademikë, një arkitekt specialist, 12 arkeologë, katër pjesëtarë të personelit restaurues dhe 20 punëtorë morën pjesë në projekt.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi