Tejkalon 5.2 milionë numri i rasteve me COVID-19 në mbarë botën

Gjithsej 5.207.910 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë.

SHBA-ja është renditur vendi i parë me numrin më të madh me 1.621.196 raste të COVID-19, ndërsa pas saj radhiten Rusia (326.448), Brazili (310.921), Spanja (280.117), Britania (250.908), Italia (228.006), Franca (181.826), Gjermania (179.021) dhe Turqia (153.548).

Ndërkohë sipas “Worldometer” vendet me më shumë se 50 mijë raste janë Irani (129.341), India (118.501), Peruja (108.769), Kina (82.971), Kanadaja (81.324), Arabia Saudite (65.077), Meksika (59.567), Kili (57.581), Belgjika (56.235) dhe Pakistani (50.694).

COVID-19, i cili për herë të parë u shfaq në qytetin Wuhan të Kinës në fund të vitit të kaluar është përhapur në mbarë botën, duke shkaktuar deri më tani vdekjen e 334.848 njerëzve. Ndërkohë që janë shëruar 2.083.393 persona të tjerë dhe aktualisht ka rreth 2.780.514 raste aktive.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Zgjerohet fasha orare e vizitave në qendra shëndetësore e poliklinika

“Hapja e sistemit shëndetësor do të jetë me faza. Duke filluar nga kjo javë e në vazhdim do të hapen fashat orare të vizitave...

Morata apo Higuain, kush do të vishet kuqezi?!

Përjashtimi nga Europa League, i bën kuqezinjtë që të kenë vetëm një objektiv për vitin e ardhshëm e ai është titulli i Serie A,...

Si të bëni parfum në kushte shtëpie me aromat më unike

E keni menduar ndonjëherë të bëni parfum me aromat më unike dhe të preferuara vetë në shtëpi? Nëse jo, atëherë është koha të mësoni...

Së fundi

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në fillim të...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me COVID-19 gjatë...