Në Kosovë 71 të prekur nga koronavirus , 32 në spital, 7 janë në gjendje më të rëndë

Në Klinikën Infektive të QKUK’së për momentin janë duke u trajtuar 32 pacientë të infektuar me Covid-19, apo siç njihet ndryshe koronavirus. 25 prej tyre janë në gjendje stabile, ndërkohë që 7 të tjerë janë në gjendje më të rëndë, duke u trajtuar me oksigjenoterapi.

Në të gjithë Kosovën zyrtarisht deri më tani janë identifikuar 71 persona  si të prëkur me Covid-19, apo sic njihet ndryshe koronavirus.

32 persona nga ta janë të shtrirë në Klinikën infektive duke qëndruar kështu nën vëzhgimin e mjekëve. Nga ta 25 janë në gjendje të mirë shëndetësore, ndërkohë që 7 të tjerë janë në gjendje më të rëndë.

Detaje për këta pacientë kanë dhënë sot gjatë ditës për Gazetën Express, zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë.

Sipas tyre gjendja shëndetësore e këtyre personave është stabile.

“Gjendja e të prekurve është stabile.  Për momentin 32 pacientë janë me Covid-19 duke u trajtuar në infektivë. 25 janë në gjendje stabile, ndërsa 7 të tjerë kanë nevojë për oksigjenoterapi”, ka deklaruar për Express, Faik Hoti shef i Divizionit për Komunikim me Publikun në Ministrinë e Shëndetësisë.

Por pavarësisht kësaj, mbrëmë kanë ardhur lajme të mira na vijnë nga Klinika Infektive e QKUK’së. Aty dy pacientë të cilët kishin rezultuar Pozitiv me Covid-19, apo siç njihet ndryshe koroavirus, janë duke shkuar drejtë shërimit. Testet e dyta që u janë bërë këtyre dy personave kanë rezultuar Negative. Njëri nga pacientët i cili në testin e dytë ka rezultuar negativ me Covid-19 është djali i 82-vjeçarit i cili ndërroi jetë, javën e kaluar pas infektimit me koronavirus.

“Unë po i pres edhe rezultatet e tjera. Djali i personit që vdiq nga Podujeva nga koronavirusi, në testin e dytë ka dalë negativ. Po e presim edhe testin e ri konfirmimit. Gjatë javës së ardhme pritet që ti kemi pacientët e parë që të jenë të shëruar”, ka deklaruar për Express infektologu i QKUK’së, Salih Ahmeti.

E megjithëktë, Autoritetet në Kosovë njoftuan të mërkurën se tetë persona të testuar për koronavirus, kanë dalë pozitivë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha se në total janë testuar 34 vetë.

Në komunikatën e tij për media thuhet se katër nga të infektuarit e rinj janë me vendbanim në fshatin Domanek, Malishevë, tre në Prishtinë dhe një në fshatin Studime e Ulët, Vushtrri.

Shifra e fundit e çon në 71 numrin e të infektuarve në Kosovë.

Më 22 mars, Kosova ka regjistruar edhe viktimën e parë nga koronavirusi.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Basha: Negociatat nuk u hapën, BE refuzoi qeverinë e lidhur me krimin

Lulzim Basha doli në një deklaratë për mediat duke komentuar vendimin e një dite më parë të shteteve anëtare të BE, duke thënë se...

Zgjedhjet presidenciale në Pakistan më 4 shtator

  Më pak se dy muaj pas zgjedhjeve të përgjithshme, ligjvënësit nacionalë dhe rajonalë në Pakistan do të zgjedhin presidentin e ri më 4 shtator,...

Forcat turke kapin në Siri autorin e sulmeve kamikazë të DAESH-it

Ministri i Punëve të Brendshme, Sulejman Sojllu (Süleyman Soylu) tha të premten se terroristi i kapur është Yusuf...

Së fundi

COVID-19: Numri i vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar rritet në 5.373

Mbretëria e Bashkuar ka raportuar 439 raste të reja të vdekjeve që ndërlidhen me koronavirusin e ri (COVID-19). Sipas Departamentit të Shëndetësisë dhe Kujdesit Social,...

Korisha futet në karantinë, testohen 25 persona që patën kontakt me 70-vjeçaren e ndjerë

Një burrë 59 vjeç dhe një grua 70 vjeçe janë dy viktimat e fundit në Kosovë, të cilët kanë ndërruar jetë gjatë 24-orëve të...

Turqi, rritet në 649 numri i të vdekurve nga COVID-19

Turqia ka informuar për rastet e reja të koronavirusit të ri (COVID-19), përderisa vazhdon përpjekjet për të frenuar përhapjen e virusit. Ministri i Shëndetësisë së...