“Ish-agjenti i FBI-së vdes në paraburgim iranian”

Robert Levinson, një agjent në pension i FBI-së amerikane që ishte zhdukur në Iran gjatë vitit 2007, ka vdekur në paraburgim po në këtë vend, bëri të ditur të mërkurën familja e tij, (AA).

“Kohët e fundit kemi marrë informacione nga zyrtarë të SHBA-ve që kanë çuar në atë që të konkludojmë se bashkëshorti dhe babai ynë i mrekullueshëm vdiq derisa ishte në paraburgim iranian”, thuhet në një deklaratë nga familja e Levinson.

Ata theksuan se “Është e pamundur të përshkruaj dhimbjen tonë. Familja jonë do të kalojë pjesën tjetër të jetës sonë pa njeriun më të mahnitshëm që kemi njohur ndonjëherë, një realitet i ri që është i pakonceptueshëm për ne”.

Presidenti amerikan Donald Trump tha se nuk beson që Levinson ka vdekur. “Unë nuk e pranoj që ai ka vdekur, por shumë njerëz po mendojnë se ashtu është”, tha Trump në një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Bardhë.

“Nuk duket mirë, por nuk do ta pranoj se ka vdekur. Ata nuk na kanë thënë që ai ka vdekur”, tha Trump.

Familja theksoi se ata do të vazhdojnë drejtësinë kundër rrëmbyesve iranianë të Levinson dhe qeverisë së SHBA-ve, “të cilët për shumë vite e lanë atë në harresë”.

Levinson u zhduk në ishullin Kish derisa pretendohet se punonte si hetues privat.

Teherani ka mohuar në mënyrë të përsëritur njohuritë për vendndodhjen e tij.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Të mendojmë si Monika”, Petrit Vasili: Kështu BE nuk do të jetë më ëndërr

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili citon thotë se asnjë faktor malinj nuk do të cenojë dot aleancën...

“Korrupsioni është gjithandej dhe fshihet në…”, zv.ambasadori i SHBA: Luftojeni dhe demaskojeni! Ne iu mbështesim

Zëvendësambasadori amerikan në detyrë, Daniel Koski, përshëndeti diplomimin e studentëve të Fakultetit të Drejtësisë në Tiranë. Gjatë...

S’ka liberalizim të vizave, kërkohet dorëheqja e Dhurata Hoxhës dhe të tjerëve!

S’ka liberalizim të vizave as këtë vit për kosovarët. Komisioneri i Bashkimit Europian, Johhanes Hahn tha se koha e mundshme që kjo të ndodh...

Së fundi

COVID-19: Numri i vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar rritet në 5.373

Mbretëria e Bashkuar ka raportuar 439 raste të reja të vdekjeve që ndërlidhen me koronavirusin e ri (COVID-19). Sipas Departamentit të Shëndetësisë dhe Kujdesit Social,...

Korisha futet në karantinë, testohen 25 persona që patën kontakt me 70-vjeçaren e ndjerë

Një burrë 59 vjeç dhe një grua 70 vjeçe janë dy viktimat e fundit në Kosovë, të cilët kanë ndërruar jetë gjatë 24-orëve të...

Turqi, rritet në 649 numri i të vdekurve nga COVID-19

Turqia ka informuar për rastet e reja të koronavirusit të ri (COVID-19), përderisa vazhdon përpjekjet për të frenuar përhapjen e virusit. Ministri i Shëndetësisë së...