COVID-19/ Samiti i G20 jep 5 trilionë dollarë për të shpëtuar ekonominë botërore

amiti i G20, i mbledhur ditën e sotme për situatën e krijuar nga koronavirusi, ka vendosur të japë shumën marramendëse prej 5 trilionë dollarësh për të shpëtuar ekonominë botërore.

Samiti i G20 është mbledhur online, ku marrin pjesë krerët e superfuqive botërore, që nga Presidenti i SHBA, Donald Trump, deri tek ai i Rusisë, Vladimir Putin.

Videokonferenca kryesohet nga Mbreti Saudit Salman, i cili është i përfshirë në një luftë çmimesh në tregun e energjisë me Rusinë, pasi të dyja palët nuk arritën marrëveshje për shkurtimet e prodhimit.

“Ndërsa bota përballet me pandeminë COVID-19 dhe sfidat ndaj sistemeve të kujdesit shëndetësor dhe ekonomisë globale, ne thërrasim këtë samit të jashtëzakonshëm të G20-ës për të bashkuar përpjekjet drejt një reagimi global”, tha mbreti saudit. Riadi mban presidencën e radhës të G20-ës.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Qeveria Haradinaj kudër Republikës së Kosovës?!

Shkruan: Imer Topanica A ka ngecur prapa për 10 vite ora e Kryeministrit të Republikës së Kosovës? Opinioni publik edhe mund ta ketë formuar një...

Maqedoni, zvogëlohen pagesat e deputetëve për harxhime të udhëtimit

Deputetët, por edhe funksionarët tjerë, duhet të pranojnë pagesë për harxhime të udhëtimit së paku 30 për qind më të ulët nga shumat e...

“SHBA-të dhe Bashkimi Europian nuk janë të interesuara për ndarjen e Kosovës”

Mundësia që në tavolinën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë të hidhet edhe çështja e shkëmbimit të territoreve mes dy vendeve, ka ngjallur reagime...

Së fundi

COVID-19: Numri i vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar rritet në 5.373

Mbretëria e Bashkuar ka raportuar 439 raste të reja të vdekjeve që ndërlidhen me koronavirusin e ri (COVID-19). Sipas Departamentit të Shëndetësisë dhe Kujdesit Social,...

Korisha futet në karantinë, testohen 25 persona që patën kontakt me 70-vjeçaren e ndjerë

Një burrë 59 vjeç dhe një grua 70 vjeçe janë dy viktimat e fundit në Kosovë, të cilët kanë ndërruar jetë gjatë 24-orëve të...

Turqi, rritet në 649 numri i të vdekurve nga COVID-19

Turqia ka informuar për rastet e reja të koronavirusit të ri (COVID-19), përderisa vazhdon përpjekjet për të frenuar përhapjen e virusit. Ministri i Shëndetësisë së...