COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar 522 infeksione të reja të premten, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë të botuara sot.

“Kjo rritje është më e larta që nga shpërthimi i pandemisë në vend në mars”, tha Ministria.

Sipas statistikave zyrtare, 8 600 persona janë infektuar dhe 44 kanë vdekur nga COVID-19.

Rritje gati rekord të rasteve të COVID-19 u raportuan në Republikën Çeke dhe Poloni.

Në Republikën Çeke, 2 946 raste të reja COVID-19 u regjistruan dje, rritja më e lartë ditore në javën e kaluar dhe jo shumë larg rekordit të 17 shtatorit me 3 126 raste ditore.

Polonia raportoi 1 584 raste të reja, pasi raportoi një rekord të lartë me 1 587 raste vetëm një ditë më parë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Vjedhja në Drejtorinë e Transportit Rrugor, policia reagon për ngjarjen: Dy persona morën kasafortën

Policia e Tiranës ka reaguar në lidhje me vjedhjen që ka ndodhur gjatë natës në zyrat e Drejtësisë së Transportit Rrugor në Kashar, ku...

“Samiti i Parisit t’i hapë rrugë marrëveshjes me Serbinë”

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një intervistë për të përjavshmen franceze “L`Express” ka folur për 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, pritjet për...

“Hakmarrja”, fotoja që çoi pas hekurave Assange

Disa ditë pas arrestimit të themeluesit të Wikileaks, Julian Assange, të shumta kanë qenë teoritë rreth motiveve që detyruan ambasadën e Ekuadorit të pranonte...

Së fundi

Lajmet dt:29/10/2020

https://youtu.be/uQFI3pi_XL4 DRITA TV LAJME LAJMET 29 10 2020 #Drita tv #lajme #edicion# informativ #YouTube Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta në lidhje me...

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020. Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të tretë u rrit me 59% nga...

Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës. Në një deklaratë të publikuar lidhur me sulmin e...