“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e “normalizimit” me Izraelin, thuhet se i kanë bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për blerjen e avionëve luftarakë F-35, (AA).

Në lajmin e Bloomberg të cilin e bazon mbi një zyrtar amerikan emri i të cilit nuk deklarohet thuhet se EBA ka përcjellë zyrtarisht kërkesën në fjalë një javë pas marrëveshjes me Izraelin.

Sipas lajmit, zyrtarët e Departamentit të Mbrojtjes dhe Departamentit Amerikan të Shtetit janë distancuar për të bërë një deklaratë lidhur me “shitjen e armëve potenciale” dhe se kanë dhënë siguri që dominimi i kapacitetit të armëve të Izraelit do të ruhet.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe kryekëshilltari i tij Jared Kushner kanë dhënë deklarata që ndezin ‘dritën jeshile’ ndaj EBA-së për blerjen e avionëve luftarakë F-35 ndërkohë që Izraeli ka thënë se është i shqetësuar nga mundësia e shitjes në fjalë.

Izraeli me ndërmjetësimin e SHBA-së nënshkroi me EBA-në dhe Bahreinin marrëveshje për “normalizimin e marrëdhënieve” në një ceremoni të mbajtur në Shtëpinë e Bardhë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Vasili: Zgjedhjet janë zgjidhja, PS të shprehet për 13 tetorin, pastaj dialogu për krizën

Kur kanë kaluar 6 muaj nga nisja e krizës politike, Lëvizja Socialiste për Integrim është e mendimit se zgjidhja do të vijë nga faktori...

Kryeministri Zaev takon studentët inovatorë

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka vizituar Fondin për Inovacione dhe Zhvillim Teknologjik, ku së bashku me drejtorin e këtij institucioni, Jovan Despotovski, u...

Reshitaj: Përmirësimi i cilësisë së ajrit, përgjegjësi shtetërore e institucionale

      Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit, Hapësinor, Albena Reshitaj, ka marrë pjesë në Punëtorinë për menaxhimin e cilësisë së ajrit në Kosovë, organizuar nga banka...

Së fundi

Lajmet dt:29/10/2020

https://youtu.be/uQFI3pi_XL4 DRITA TV LAJME LAJMET 29 10 2020 #Drita tv #lajme #edicion# informativ #YouTube Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta në lidhje me...

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020. Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të tretë u rrit me 59% nga...

Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës. Në një deklaratë të publikuar lidhur me sulmin e...