Sërish i njëjti bilanc në Kosovë, 46 raste të reja me COVID-19, por shënohen 2 viktima

Kosova ka regjistruar bilancin e djeshëm duke regjistruar 46 raste të reja nga 560 teste të marra në 24 orët e fundit.

Po ashtu brenda këtyre 24 orëve kanë vdekur 2 pacientë me COVID-19, 1 më shumë se dje.

Sa i përket të shëruarve, 77 pacienteë fituan zyrtarisht betejën me virusin.

 

NJOFTIMI NGA IKSHPK

77 TË SHËRUAR DHE 46 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 560 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 46 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar dy raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 15.425 raste nga 65.454 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 619 raste të vdekjes.

 

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 77 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 13.165 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.641.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 21 raste, komuna Drenas 3 raste, komuna Ferizaj 3 raste, komuna Fushë Kosovë 3 raste, komuna Suharekë 3 raste, komuna Vushtrri 3 raste, komuna Gjilan 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Gjakovë, Kamenicë, Mitrovicë, Pejë, Prizren, Shtërpcë dhe Viti.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi