“Përvëlohet” Kanadaja, termometri arrin 50 gradë celsius, shënohen mbi 69 viktima

Temperaturat “përvëluese” kanë mbërthyer Kandanë në ditët e fundit, me një mot të nxhetë që vendasit nuk janë përballur prej më shumë se 84 vitesh.

Sipas autoriteteve zyrtare, të paktën 69 persona kanë humbur jetën në zonën e Vancouver për shkaqe që lidhen me temperaturat e larta, të cilat në disa raste kanë shkuar mbi 49 gradë celsius, duke thyer dhe rekordin kombëtar.

Pjesa më e madhe e viktimave janë të moshuar dhe për këtë arsye një thirrje iu është drejtuar të gjithë qytetarëve që të shmangin daljet në orët më të nxehta të ditës.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi