Moti i ftohtë në Zvicër, paralajmërohen banorët edhe për ortekët

Reshjet e borës dhe moti i ftohtë do të vazhdojnë të Zvicrën dhe do të jetë i ftohtë edhe ditët në vijim.

Kantoni i Gjenevës ka sjellë për herë të dytë këtë vit planin e tij të motit të ftohtë, i cili hap strehimore për të pastrehët.

Ndërsa bora do të arrijë – sinoptikanët nuk presin që ajo të qëndrojë. Por borë e madhe po bie në Jura dhe alpet franceze.

Ka paralajmërime për ortekët rreth Jura dhe Monthey në kantonin Valais, shkruajnë mediat zvicerane.

Në Francën fqinje, sinoptikanët paralajmërojnë se rrugët në Haute Savoie do të jenë të rrezikshme dhe u kërkojnë drejtuesve të mjeteve që të mbajnë udhëtimet në minimum dhe të sigurohen që makinat të jenë të pajisura me goma dimërore.

Ka gjithashtu paralajmërime të rënda për ortekët rreth maleve Haute Savoie për zonat mbi 1800 metra.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi