Makarona me hudhra dhe gjalpë: Drekë e përsosur kremoze, e cila do t’ju pëlqejë shumë!

Makaronat gjithmonë janë ide e mirë për drekë, ndërkaq kjo recetë është përsosmëri e vërtetë e shijes

Përbërësit:

– 300 g makarona;
– 3 lugë gjalpë;
– 4 thelpinj të mëdhenj hudhre të bluar;
– 2 lugë miell;
– 150 ml qumësht;
– kripë;
– piper.

Përgatitja:

Zieni makaronat sipas udhëzimit në paketim, ndërkaq derisa të zihen ata ju përgatitni salcën.

Në zjarr të fortë shkrini gjalpin në tigan.

Shtoni hudhrën duke e përzier dhe fërgoni 1 – 2 minuta.

Pastaj përzierjen e gjalpit dhe hudhrës përpunojeni në blender derisa tretja të bëhet e lëmuar.

Kthejeni tiganin në zjarr mesatarisht të fortë dhe shtoni miellin. Përzieni vazhdimisht dhe mbani në zjarr përafërsisht një minutë.

Qumështin ngadalë qiteni në tigan derisa me dorën tjetër përzieni shpejt përbërësit në tigan.

Lini të zihen në zjarr të lehtë derisa të dendësohen, duke i përzier vazhdimisht.

Kur makaronat të jenë gati, përzieni në salcë.

Sipas nevojës shtoni kripë dhe piper.

Ju bëftë mirë

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi