Lavrov: Në Konferencën e Berlinit duhet të ftohen të gjitha palët në Libi

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, tha se bisedimet për Libinë të zhvilluara në Moskë janë përgatitje për Konferencën mbi Libinë që do të mbahet më 19 janar në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin.

Lavrov në konferencën “Dialogu Raisina” në kryeqytetin e Indisë, New Delhi, dha deklarata në lidhje me krizën e Libisë.

Ai kujtoi se bisedimet në lidhje me Libinë janë zhvilluar të hënën në Moskë. “Ne asnjëherë nuk kemi aluduar në atë se bisedimet do t’i zgjidhin të gjitha problemet dhe se do të jenë të fundit. Bisedimet për Libinë në Moskë, janë përgatitje për Konferencën e Berlinit”, tha Lavrov.

Kryediplomati rus vuri në dukje se në Konferencën e Berlinit duhet të ftohen të gjitha palët në Libi.

Lavrov gjithashtu rikujtoi se lideri i forcave të armatosura jolegjitime në lindje të Libisë, Khalifa Haftar, ka kërkuar kohë për të nënshkruar marrëveshjen e armëpushimit. “Nuk duam ta dramatizojmë këtë gjendje. Kjo ndodhi edhe më parë në bisedimet e zhvilluara në Paris, Palermo, Abu Dhabi”, u shpreh ai.

– Bisedimet për Libinë në Moskë

Delegacionet turke dhe ruse të hënën në Moskë kishin zhvilluar bisedime me palët në Libi.

Delegacioni turk, bashkë me kreun e Qeverisë së Pajtimit Kombëtar (GNA) të njohur nga OKB-ja Fayez al-Sarraj dhe Khalid al-Mishri, kryetar i Këshillit të Lartë Shtetëror të Libisë kishin përgatitur tekstin e marrëveshjes.

Ndërsa delegacioni rus ishte përpjekur të bindë Haftarin dhe kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve me qendër në Tobruk, Aguila Saleh.

Haftari nuk e nënshkroi marrëveshjen dhe dje në mëngjes ishte larguar nga Moska.

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë bëri të ditur se Haftari e mirëpret marrëveshjen por ka nevojë dy ditë për konsultime lokale.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Haradinaj për kufijtë: Nuk shkojmë në Berlin me histori të shekullit të kaluar

Ramush Haradinaj ka bërë të ditur se “Kosova ka për të kërkuar dëmshpërblime nga Serbia”, edhe pse nuk mendon se kjo çështje mund të...

Gjuajtësit rivalë; India mund të zgjedhë rusin Su-35 në krahasim me homologun amerikan F-15EX

Pas porosisë së forcave ajrore amerikane për modelin e modifikuar të gjuajtësit të saj të rëndë klasik F-15, kompania Boeing po tenton...

Video/ Kasemiro dhe VAR-i nënshtrojnë Seviljen, Reali fluturon në krye të renditjes

Real Madrid kishte një sfidë delikate sot pasdite, teksa në “Bernabeu” priste skuadrën e Seviljes. Ashtu siç...

Së fundi

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në fillim të...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me COVID-19 gjatë...