Ky plazh i fshehtë magjik në Meksikë u zbulua nga bomba ushtarake

Nëse nuk dini se ku të shikoni, Playa del Amor (ose “Plazhi i Dashurisë”) në Ishujt Marieta të Meksikës është vështirë ta gjeshë.

Është i fshehur brenda një shpelle gropë, dhe mënyra e vetme është duke notuar ose përmes një tuneli uji.

Megjithëse duket si një mrekulli natyrore, shpella rreth plazhit të fshehur mund të jetë krijuar nga aktiviteti njerëzor brenda shekullit të kaluar.

Sipas Atlas Obscura, Meksika filloi përdorimin e Ishujve të pabanuar Marieta në brigjet e Riviera Nayarit për të provuar bomba në fillimin e viteve 1900.

Shpërthimet e kontrolluara ndryshuan peizazhin, duke krijuar shpella, kratere dhe me shumë gjasë gropën mbi Playa del Amor.

Praktika vazhdoi për dekada dhe në vitet 1960, shkencëtari Jacques Cousteau nisi një fushatë për të ruajtur burimet natyrore të zinxhirit ishullor.

Qeveria meksikane i bëri Ishujt Marieta një park kombëtar në përgjigje të protestave. Më vonë, faqja u shpall Rezervat Biosfera MAB i UNESCO-s.

Parque Nacional Islas Marietas është një zonë e mbrojtur sot, por turistët lejohen të vizitojnë në një bazë të kufizuar.

Pas udhëtimit nëpër një hyrje të ngushtë të spotit, vizitorët lejohen të bëjnë banja dielli nën copëza rrethore të qiellit dhe të notojnë në ujë të pastër.

Falë përpjekjeve për biseda, plazhi është gjithashtu një vend i shkëlqyeshëm për të parë jetën e egër që është kthyer në zonë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi