Ky është qyteti që nuk do ta shohë diellin për më shumë se dy muaj

Një qytet në Alaska i ka thënë lamtumirë dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm.

Sipas CNN, dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i njohur më parë si Barrow, për herë të fundit të enjten për një periudhë mbi 60 ditë.

Kështu, qyteti i vogël i vendosur në veri të Rrethit Arktik ka hyrë në fazën e tij vjetore të errësirës, e njohur si nata polare.

“Nata polare është një fenomen normal që ndodh çdo dimër për Barrow (Utqiagvik) dhe çdo qytet tjetër brenda rrethit Arktik”, ka thënë meteorologu i CNN, Allison Chinchar.

Por kjo nuk do të thotë që qyteti do të jetë plotësisht i errët. Shumica e orëve të ditës do të kalojnë nëpër periudha të një “muzgu të butë”.

“Mendoni se si duket qielli pak para lindjes së diellit, ose menjëherë pas perëndimit të diellit”, tha Chinchar. “Kjo është ajo që ata shohin për disa orë në ditë, nga tani deri më 22 janar, kur dielli ‘do të dalë zyrtarisht përsëri’”.

Qyteti nuk është i vetmi në Alaskë që përjeton këtë fenomen, por është i pari në listën e vendndodhjeve të natës polare për shkak të largësisë në veri.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Forcat egjiptiane vrasin 8 militantë në Sinai

Tetë militantë raportohet se janë vrarë në një aksion të forcave të sigurisë në Gadishullin e Sinait në Egjipt, bëri të ditur një burim...

Basha: Do ngrenë në këmbë sistemin tonë shëndetësor

Kryedemokrati Lulzim Basha ka uruar krijimkin e Federatës Shqiptare të Mjekëve në Europë, të cilët do të ndihmojnë Shqipërinë me asistencë gjatë pandemisë së...

Liverpool shënon fitore ndaj Burnley, afrohet në 1 pikë me liderët e Man City

Liverpool ka shënuar një fitore jashtëzakonisht të rëndësishme para tifozëve të vet në "Anfield". “The Reds” kanë triumfuar me rezultatin 4:2 kundër skuadrës së Burnley,...

Së fundi

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë. Gjegjësisht, kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në...

Irak, arrestohet një terrorist i DEASH-it në Airoportin e Bagdadit

"Shërbimi Kundër Terrorizmit arriti të arrestojë të ashtuquajturin koordinator të përgjithshëm administrativ të bandave terroriste të DEASH-it, të njohur si Abu Nabaa, me anë...

Europianët thithin ajër më të pastër se 10 vite më parë

Cilësia e ajrit është përmirësuar ndjeshëm në Europë gjatë 10 viteve të fundit, por shumë europianë vazhdojnë të vdesin para kohe për shkak të...