Kina nuk raportoi asnjë rast të COVID-19 me origjinë nga vendi në dy ditët e fundit

Të gjitha rastet me koronavirus të ri (COVID-19) në Kinë në dy ditët e fundit janë personat që kanë ardhur nga jashtë vendi dhe atje janë infektuar me virusin, njoftoi Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë i Kinës,  (AA).

Nga komisioni bëjnë të ditur se në vend në 24 orët e fundit janë konfirmuar 67 raste, ndërsa të gjithë këto raste me burim prej jashtë vendit. Komisioni edhe dje njoftoi 47 raste që burojnë nga jashtë vendi.

Në Kinë së fundi më 15 mars, rastet që u konfirmonin brenda vendit ishin më të mëdha se ato me burim prej jashtë.

Të dhënat tregojnë se Kina, që ishte vendi që “eksportonte”, epideminë tashmë filloi ta “importojë” atë.

– Provincat ulin nivelet e emergjencës

Vendi kryesisht ka marrë nën kontroll përhapjen e COVID-19 brenda vendit, ndërsa administratat e provincave filluan të ulin nivelet e urgjencës.

Pas provincave Zhejiang në lindje dhe Chongqing në jugperëndim, edhe provincat Sichuan në jugperëndim dhe Heilongjiang në verilindje ulën nivelin e emergjencës prej 2 në 3.

Niveli i alarmit në rajonin autonom ujgur Xinjiang në veriperëndim, që nga 22 marsi është në nivelin 4, niveli më i ulët.

– Në provincën ku u shfaq epidemia jeta kthehet në normale

Nga ana tjetër, në provincën Hubei, ku bën pjesë edhe qyteti Wuhan, vendi nga ku u shfaq epidemia, nuk janë konfirmuar raste të reja ose të dyshuara.

Në Wuhan është ndaluar qasja nga jashtë, jeta u kthye në normale pasi janë hequr kufizimet në trafik dhe rifillimin e transportit urban. Administrata njoftoi se për dy javë gjithashtu do të hiqet kufizimi i udhëtimin në vend nga jashtë.

Nga koronavirusi i ri në Kinë në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 6 persona. Në vend deri më tani janë konfirmuar 81.171 raste, ndërsa gjithsej kanë humbur jetën 3.277.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Henry prezantohet te Monaco: Guardiola, shembulli im

Thierry Henry u prezantua si trajneri i ri i Monacos. Për 41-vjeçarin francez, kjo detyrë është një rikthim në shtëpi, pasi pikërisht te kjo...

“Brexit” me parà ruse? Hetohet një prej donatorëve pro shkëputjes

Agjencia Kombëtare e Krimeve në Britaninë e Madhe ka nisur hetimet mbi Arron Banks dhe fushatën e zhvilluar prej tij pro shkëputjes nga BE-ja,...

Panairi i makinave në Gjenevë, njihuni me “bishat” e reja (Video)

Në Gjenevë po zhvillohet edicioni i 89 i panairit të famshëm të makinave, ku prezantohen automjetet më të reja dhe më luksoze. Panairi organizohet...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...