Çfarë është dhe si ta kuptoni sindromën Asperger

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD)

Sindroma Asperger është në skajin e butë të spektrit. Njerëzit me AS shfaqin tre simptoma kryesore:

– vështirësi në ndërveprimin shoqëror
– sjellje të përsëritura
– përqëndrim i fortë ndaj rregullave dhe rutinës

Origjina

Sindroma është emëruar pas pediatrit austriak Hans Asperger. Në vitin 1944, Hans Asperger diagnostikoi fëmijë, të cilët shkuan tek ai për trajtim dhe posaçërisht nuk kishin aftësi komunikimi joverbal, kishin kufizim në të kuptuarit të emocioneve të të tjerëve dhe ishin fizikisht të ngathët. Kuptimi bashkëkohor i sindromës Asperger erdhi në në vitin 1981. Ajo u bë një diagnozë e standardizuar në fillimin e viteve 1990.

Disa njerëz me çrregullime të spektrit të autizmit klasifikohen si me funksionim të lartë. Autizmi me funksionim të lartë do të thotë që këta individë nuk kanë aftësi gjuhësore të vonuara dhe probleme me zhvillimin njohës. Shpesh, individët e diagnostikuar me sindromën Asperger kanë inteligjencë normale ose mbi normale. Përveç kësaj, njerëzit me këtë sindromë janë në gjendje të arsimohen dhe të punojnë.

Sindroma Asperger nuk mund të kurohet. Diagnostikimi dhe ndërhyrja e hershme mund të ndihmojë këta njerëz të krijojnë lidhje shoqërore, të arrijnë potencialin e tyre dhe të bëjnë një jetë produktive.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kurti prezanton katër hapa për bisedimet me Serbinë

Kryetari i Vetëvendosje, Albin Kurti ka mbajtur një konferencë me temë “Alternativa e Lëvizjes me katër hapa për bisedimet me Serbinë”. Kurti ka thënë para...

Basha zbulon vjedhjen e javës, paralajmëron prangat për politikanët

Në takimin me strukturat e PD në Cërrik, kreu i opozitës, Lulzim Basha, u fokusua te gjendja e rëndë ekonomike, një nga arsyet që,...

Turqia, 10 milion dollarë në ndihmë të refugjatëve palestinezë

Turqia i ka transferuar 10 milion dollarë Agjencisë së Kombeve të Bashkuara UNRWA që punon në ndihmë të 5,3 milion refugjatëve palestinezë. Kjo shumë...

Së fundi

Njëri për vrasje tjetri për pjesëmarrje në organizatë terroriste, kush janë dy të ‘fortët’ që OFL iu kërkon të deklarojnë pasurinë

Operacioni Forca e Ligjit eshte ndalur sot ne Elbasan dhe Cerrik, ku i ka kerkuar deklarim te pasurise 2 subjekteve. NJOFTIMI I OFL Në kuadër të...

Rritja e pragut të TVSH-së në 10 milionë lekë, si të veprojnë 46 mijë bizneset që ishin në skemë

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm, pragu i regjistrimit në tatimin mbi vlerën e shtuar (TVSH) do të rritet në 10 milionë lekë,...

Erdogan: Ne nuk jemi shtet fisnor, ne jemi Turqi. Disa amerikanë telefonojnë vëllain tim dhe i thonë…

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, gjatë fjalimit të tij në Kongresin e 7-të të zakonshëm të AK Partisë AK në qytetin turk Malatya,...