Çavuşoğlu: Përgëzojmë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë për vendimin mbi negociatat

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, përgëzoi Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, që zyrtarisht filluan negociatat e anëtarësimit në Bashkimi Evropian (BE).

Çavuşoğlu, nëpërmjet mesazhit të tij në llogarinë Twitter, duke i etiketuar ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj dhe ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov, tha se: “Përgëzojmë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë mike dhe aleate, për të cilët është vendosur të fillojnë negociatat e anëtarësimit me BE-në”.

Kryediplomati turk duke theksuar se BE-ja “edhe pse vonë ka dhënë vendimin e duhur”, tha se “Ky vendim do t’i shërbejë stabilitetit dhe prosperitetit të Ballkanit”.

Kujtojmë se Bashkimi Evropian njoftoi vendimin zyrtar për të filluar negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Pakistan: gjuhen nga sheikë e princa arabë, zogjtë migrues gjejnë destinacion të ri

Ujërat e ngrohta të Pakistanit kanë qenë prej kohësh strehë për miliona zogj që migrojnë nga Siberia për të shmangur dimrin e ashpër. Megjithatë,...

Në Kinë vdesin edhe 14 persona nga koronavirusi

Kina bëri të ditur sot se 14 persona tjerë kanë vdekur të dielën nga koronavirusi, ndërsa 16 raste të reja u raportuan në të...

O’Connell flet për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar për Kosovë, Ruari O’Connell, ka konfirmuar se Mbretëria e Bashkuar e mbështet anëtarësimin e Kosovës në Organizatën Botërore të...

Së fundi

“Falsifikim dokumentesh, ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve”/ SPAK nxjerr emrat e grupit prej 17 personash

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka regjistruar një procedim penal ndaj një grupi personash të cilët akuzohen për vepra si...

Pesë respiratorë të rinj te “Shefqet Ndroqi”, Manastirliu lidhet me stafin e Covid-2: Rrisim kapacitetet

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka komunikuar drejtpërdrejt me ekipin e mjekëve dhe infermierëve të reanimacionit të spitalit COVID 2 “Shefqet...

Trageti “i ngecur” në ujërat greke numëron 122 të infektuar me Covid-19

Ka shkuar në 122 persona numri i të infektuarëve në tragetin “Elfterios Venizelos”, i cili që prej më shumë se 14 ditësh ndodhet në...