ZVICËR – Qeveria heq kontrollet për ushqimet japoneze

Qeveria ka hequr sot kontrollet shtesë mbi eksportet e ushqimeve japoneze në Zvicër dhe Lihtenshtajn, të vendosura pas katastrofës bërthamore të Fukushimës 12 vjet më parë.

Më 11 mars 2011, një cunami i shkaktuar nga një tërmet i madh u përplas në brigjet japoneze, duke çuar në vdekjen e mijëra personave dhe një shkrirje në centralit bërthamor Fukushima Daiichi.

Pas kësaj, për të mbrojtur shëndetin publik, shumë vende vendosën kontrolle radioaktiviteti para eksportit në produktet dhe ushqimet bujqësore nga Japonia.

Bashkimi Evropian njoftoi se kishte hequr kufizime të ngjashme në korrik.

Shtatë vende dhe rajone, përfshirë Kinën dhe Korenë e Jugut vazhdojnë të zbatojnë kufizimet e importit për ushqimin japonez.

Vendimi vjen pasi Japonia ka planifikuar të shkarkojë ujin e përdorur për të ftohur reaktorët e pafuqishëm në det pasi të jetë filtruar dhe holluar.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka miratuar planin e qeverisë për të lëshuar sasi masive të ujit radioaktiv të trajtuar në Oqeanin Paqësor

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi