Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës.

Në një deklaratë të publikuar lidhur me sulmin e kryer në qytetin Nice të Francës, Ministria e Jashtme e Turqisë theksoi: “Dënojmë ashpër sulmin e kryer sot brenda kishës Notre-Dame de Nice në qytetin Nice të Francës. Shprehim ngushëllimet për familjarët që kanë humbur të afërmit në sulm si dhe urojmë shërim të shpejtë për të plagosurit”.

“Asnjë arsye nuk mund të justifikojë marrjen e jetës së një personi dhe të legjitimojë dhunën. Është e qartë se ata që kryejnë një sulm kaq brutal, në një vend të shenjtë adhurimi, nuk kanë marrë mësimin e vlerave fetare, njerëzore dhe morale. Si një vend që lufton me llojet e ndryshme të terrorizmit dhe që ka humbur qytetarët e saj për shkak të terrorizmit, theksojmë se ndodhemi në solidarizim me popullin francez kryesisht qytetarët e qytetit Nice kundër terrorizmit dhe dhunës”, theksohet në deklaratë.

Në sulmin me thikë në në qytetin francez Nice humbën jetën 3 persona dhe u plagosën shumë të tjerë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Guardiola: Ja pse s’e aktivizoja Pique, sot është ndër më të mirët e historisë

Pep Guardiola ka rrëfyer një detaj të këndshëm në lidhje me Gerard Pique. Gjatë...

Kalonte klandestin kundrejt 400 euro, arrestohet 60-vjeçari i dënuar

Policia e Beratit ka vënë në pranga një 60-vjeçar pasi ishte shpallur në kërkim për ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit. Kristo Gole, nga...

Deti me Greqinë, opozita: Mazhoranca i dha të drejtë Metës

    Takimi i Ilir Metës me deputetët e Komisionit të Jashtëm për çështjen e negociatave me Greqinë për ndarjen e kufirit përfundoi rreth orës 10:00...

Së fundi

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë. Gjegjësisht, kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në...

Irak, arrestohet një terrorist i DEASH-it në Airoportin e Bagdadit

"Shërbimi Kundër Terrorizmit arriti të arrestojë të ashtuquajturin koordinator të përgjithshëm administrativ të bandave terroriste të DEASH-it, të njohur si Abu Nabaa, me anë...

Europianët thithin ajër më të pastër se 10 vite më parë

Cilësia e ajrit është përmirësuar ndjeshëm në Europë gjatë 10 viteve të fundit, por shumë europianë vazhdojnë të vdesin para kohe për shkak të...