Raporti për mirëqënien në Shqipëri: Rritet me 27.8% grupi i personave me vlerë pasurore nga 10 mijë deri 100 mijë dollarë

Një raporti i publikuar nga Credit Suisse për Mirëqenien Globale ka nxjerrë të dhëna mjaft interesante për mirëqënien në vendin tonë në krahasim me vitin 2014.

Raporti tregon se në Shqipëri krahasuar me vitin 2014 ka një pakësim me 31% të grupit të personave me vlerë pasurore nën 10.000 dollarë, ndërsa ka një rritje me 27.8% të grupit të personave me vlerë pasurore nga 10 mijë deri 100 mijë dollarë.

Gjithashtu ka një rritje me 3% të numrit të personave të rritur me vlerë pasurore mbi 1 milion dollarë Ky ndryshim i përqindjeve të grupeve sipas vlerave pasurore, thotë raporti, është tregues se pasuria është orientuar drejt grupit që mund të konsiderohet si shtresa e mesme e popullsisë.

 

Linku i raportit: https://www.altax.al/en/blog/647-how-well-the-welfare-of-individuals-has-increased-in-albania-and-the-balkans-and-how-it-has-been-distributed?fbclid=IwAR1jybmZSqoy4VlvK6DVDOpj5TI_cbTzGCw49vzmNW7CV_IFX2sZMO8BTV8

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Negociatat për Shqipërinë/ “DW” zbulon bisedat e “dyerve të mbyllura” në Londër, çfarë tha Presidenti Macron dhe propozimi i tij për rajonin

Presidenti francez Macron përsëriti në Londër qëndrimin se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë gati për...

7 vendet më të bukura që duhet t’i vizitoni në Zvicër

Zvicra është shtet i pasur, me vende shumë të bukura për nga natyra dhe shtrirja e saj. Për t’u zhytur në turizmin...

Turqia i dorëzon BE-së dokumentin për liberalizimin e vizave

Përfaqësuesi i Përhershëm i Turqisë në Bashkimin Europian (BE), ambasadori Faruk Kaymakçi i dorëzoi Zëvendës presidentit të parë të Komisionit Europian, Frans Timmermans dokumentin...

Së fundi

Lajmet dt:29/10/2020

https://youtu.be/uQFI3pi_XL4 DRITA TV LAJME LAJMET 29 10 2020 #Drita tv #lajme #edicion# informativ #YouTube Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e Presidentit Ilir Meta në lidhje me...

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020. Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të tretë u rrit me 59% nga...

Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës. Në një deklaratë të publikuar lidhur me sulmin e...