Hidrocentralet janë burimi kryesor i energjisë së rinovueshme në Zvicër

Date:

Zvicra njihet për hidrocentralet e saj që, në fakt, janë burimi kryesor i energjisë së rinovueshme në Zvicër.

Ajo përbën 65% të konsumit të energjisë elektrike në vend, pasuar nga energjia bërthamore 20%, energjitë e reja të rinovueshme (fotovoltaikë, erë, hidrocentrale të vogla dhe biomasë) 14% dhe karburantet fosile 2%

Zvicra thuhet se është ndër shtete me prodhimin më të ulët të energjisë për shkak se nuk ka burime të shumta energjetike, mirëpo përmes hidrocentraleve dhe atyre solare, plotëson nevojat e banorëve të saj.

Mund të jetë një imazh i teksti që thotë "+ Switzerland. 79% of the electricity from Swiss sockets in 2022 was from renewable energy sources hydropower (65%) is the most important source of energy. (7) FFA, PresenceSwitzerla"

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, policia parandalon 27-vjeçaren

Ndërhyrja në kohë e policisë ka parandaluar një ngjarje...

Vrau kunatën me sëpatë, Tefik Tashi dënohet me burgim të përjetshëm

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit...

BE vazhdon diskutimet për heqjen e masave ndaj Kosovës

Përkundër pritjeve dhe paralajmërimeve se masat e Bashkimit Evropian...

Veliaj nderon ish-ambasadorin Arvizu me “Çelësin e Qytetit”

Bashkia e Tiranës nderoi sot, në një ceremoni të...