Dhjetra të vdekur pas shpërthimit të bombës në një xhami

Mbi 40 persona u vranë dhe rreth 50 të tjerë u plagosën pas shpërthimit të një bombe pranë një xhamie në Pakistanin jugperëndimor, tha policia.

“Sulmi kishte në shënjestër njerëzit që mblidheshin jashtë xhamisë në qytetin Mastung në provincën e Balochistanit”, tha oficeri i policisë, Azam Khan.

“Një oficer i lartë policie dhe të paktën 24 persona të tjerë u vranë”, shtoi Khan.

Bombardimi ndodhi kur njerëzit nga sekti Barelvi i Islamit po mblidheshin për të festuar përvjetorin e lindjes së profetit mysliman Muhamed.

Lëvizja Barelvi, e cila ka ndikime të forta nga sufizmi, është një sekt popullor në Pakistan dhe njerëzit që e ndjekin, shpesh janë në shënjestër të grupit ekstremist të Shtetit Islamik.

“Personat e plagosur u transportuan në spitalin lokal”, tha Khan.

Në spitale është shpallur gjendja e jashtëzakonshme dhe forcat e sigurisë kanë rrethuar zonën.

Media lokale raportoi se numri i të vdekurve është shtatë, ndërsa ministri i Informacionit të Balochistanit, Jan Achakzai konfirmoi 10 vdekje.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi