Azerbajxhani i dorëzoi Armenisë kufomat e 30 ushtarëve të vrarë

Hikmet Hajiyev, ndihmësi dhe këshilltari i politikës së jashtme të presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, tha se ushtria azerbajxhanase i dorëzoi ushtrisë armene trupat e 30 ushtarëve të vrarë armenë dhe dy civilëve të moshuar.

Ai theksoi se Armenia fillimisht nuk dëshironte që autoritetet e Azerbajxhanit të dorëzonin kufomat e ushtarëve të saj të vdekur, por dorëzimi u organizua pas një iniciative nga ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoygu.

“Në kufirin, në drejtimin Gazah-Tovuz, palës armene iu dorëzuan kufomat e 30 ushtarëve të vrarë dhe dy civilëve në moshë”, njoftoi Hajiyev.

Ai falënderoi ministrin rus Shoygu dhe Kryqin e Kuq Ndërkombëtar për ndihmën e dorëzimit të kufomave të ushtarëve armenë.

Që kur shpërthyen përplasjet më 27 shtator, Armenia vazhdimisht ka sulmuar civilët dhe forcat e Azerbajxhanit, duke shkelur armëpushimet humanitare.

Marrëdhëniet midis dy ish-republikave sovjetike kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991 kur ushtria armene pushtoi Malësinë e Karabakut, një territor ndërkombëtarisht i njohur i Azerbajxhanit.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Bangladesh, dënohet me 5 vjet burg ish-kryeministrja dhe lideri i opozitës

Një gjykatë në Dhaka ka dënuar ish-kryeministren dhe kreun e Partisë Nacionaliste të Bangladeshit (BNP), Khaleda Zia, me pesë vjet heqje lirie me akuza...

“Dronët e EBA-së sulmuan aeroportin në Tripoli”

Dronë nga Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) kanë sulmuar Aeroportin Ndërkombëtar Mitiga në kryeqytetin libian Tripoli, tha...

Kungulleshka të Mbushura në Kos e Hudhra – Shije e Përsosur

Një kombinim fantastik i shijes dhe shëndetit të mirë. Me shije të mrekullueshme dhe fantastike, e cila përgatitet krejt lehtë dhe thjeshtë. Amvisat janë mësuar të...

Së fundi

YouTube sjell rregulla të reja për të gjithë ata që fitojnë para nga kjo platformë

YouTube ka rregulla të reja, të cilat krijuesit e përmbajtjes nuk ka gjasa t’i pëlqejnë. Gjegjësisht, kur një reklamë shfaqet në këtë platformë, ata në...

Irak, arrestohet një terrorist i DEASH-it në Airoportin e Bagdadit

"Shërbimi Kundër Terrorizmit arriti të arrestojë të ashtuquajturin koordinator të përgjithshëm administrativ të bandave terroriste të DEASH-it, të njohur si Abu Nabaa, me anë...

Europianët thithin ajër më të pastër se 10 vite më parë

Cilësia e ajrit është përmirësuar ndjeshëm në Europë gjatë 10 viteve të fundit, por shumë europianë vazhdojnë të vdesin para kohe për shkak të...