TEKNOLOGJI

Shpiket fotokamera me rreze x, revolucion në studimin e materieve

Spread the love

Fotografimi i atomeve, proteinave dhe viruseve me shpejtësi shumë të madhe tani është i mundur.

Në një kongres shkencor në Hamburg, një strukturë kërkimore paraqiti fotokamerën me rreze x.

Bëhet fjalë për një kamera që do të revolucionarizojë mënyrën se si do të studiohen materiet në nivelin atomik dhe molekular.

Zbatimi i këtij detektori unik të imazhit paraqet kulmin e mbi një dekade kërkimesh të kryera nga një konsorcium ndërkombëtar i koordinuar nga ”European Xfel”.//ATSH

 

Related posts

Nokia e re, me kamera 48 MP, fillimisht në tregun kinez!

dritatv

Vendim i papritur, gjykata e Belgjikës gjobit Facebook-un

dritatv

Skandali me Cambridge Analytica, Facebook mbyll dhjetëra mijëra aplikacione

dritatv

Leave a Comment