KOSOVA

PSD-ja mirëpret dërgimin e Ligjit për Dialog në Gjykatën Kushtetuese

Spread the love

Partia Socialdemokrate e mirëpret dërgimin e Ligjit për Delegacionin Shtetëror në Gjykatën Kushtetuese.

Sipas PSD-së, kjo do ta qartësojë përputhshmërinë apo jo të Ligjit me Kushtetutën, rrjedhimisht edhe legjitimitetin e tij.

“Paradoksalja : në njërën anë kritikohet Ligji duke pretenduar se ai ndërhyn në kompetencat kushtetuese të drejtuesve të institucioneve në marrëveshjet ndërkombëtare dhe në anën tjetër kërkohet të ndalen të njëjtit ta firmosin marrëveshjen (lexo : Presidenti në marrëveshjen me Serbinë). Logjikja : Delegacioni Shtetëror është problemi, sepse po e pengon Presidentin në marrëveshjen me Serbinë”, thuhet në postimin e PSD-së.

Related posts

Homazhe te varri i Astrit Deharit në dyvjetorin e vdekjes

dritatv

Kompania “Drena” nënshkruan marrëveshje sponsorizimi me Klubin e Xhudos “Ipon”

dritatv

Selimi: Po të ishte Thaçi kryetar komune, dialogu do të bëhej në nivel komunash

dritatv

Leave a Comment