• Home
  • BOTA
  • Papunësia në Britani të Madhe më e ulëta nga viti 1975
BOTA

Papunësia në Britani të Madhe më e ulëta nga viti 1975

Spread the love

ipas Qeverisë së Britanisë së Madhe, shkalla e papunësisë në Britani të Madhe ka rënë në 4,2 për qind nga dhjetori i kaluar deri në shkurt, duke regjistruar nivelin më të ulët që nga viti 1975.

Numri i të papunësuarve në tre muajt e fundit, përfshirë edhe shkurtin, ka rënë për 16 mijë në 1.42 milion krahasuar me vitin e kaluar, thonë të dhënat e Zyrës britanike të statistikave (ONS).

Shkalla e papunësisë në periudhën nëntor-janar arriti në 4.3 për qind.

Të ardhurat totale të të punësuarve, duke përfshirë edhe bonuset, në periudhën në fjalë janë më të larta për 2,8 për qind krahasuar me vitin paraprak./Rtv Islam/

Related posts

Irani reagon ndaj vendimit të SHBA-ve për Turqinë

dritatv

Arabia Saudite rrëzon një raketë të shkrepur nga Jemeni

dritatv

“Gjermania dhe Franca do të kenë parasysh interesat e sigurisë së Turqisë”

dritatv

Leave a Comment