TEKNOLOGJI

Një sondë japoneze pritet të ulet në një asteroid!

Spread the love

Sonda japoneze ”Hayabusa2”, tashmë në orbitë, do të përpiqet të ulet në një trup qiellor, njoftoi agjencia hapësinore JAXA.

Udhëtimi i ardhshëm parashikohet të transmetohet direkt në internet dhe shkencëtarët gjykojnë se ky do të jetë një mision shumë delikat.

Gjithashtu është nisur dhe një robot franko-gjerman, që ka analizuar përbërjen e këtij guri primitiv në hapësirë.

Qëllimi i këtij udhëtimi është kontributi në njohuritë mbi mjedisin qiellor dhe për të kuptuar më mirë jetën në Tokë.

Related posts

Çmimi i Galaxy Note 9 është publikuar, dhe nuk do të ju pëlqejë

dritatv

Kjo është risia që do të sjellë Samsung në serinë Galaxy A10!

dritatv

Sulmi i parë kibernetik ndodhi në vitin 1834

dritatv

Leave a Comment