BOTA

Një avion ushtarak spanjoll gabimisht lëshon një raketë mbi Estoninë

Spread the love

 

 Një avion spanjoll gjatë stërvitjeve të NATO-s gabimisht ka lëshuar një raketë.

Ministria e Mbrojtjes e Estonisë njoftoi se avioni ushtarak spanjoll AMRAAM gjatë stërvitjes dje pasdite në jug të Estonisë shkrepi një raketë.

Raketa përmbante rreth dhjetë kilogramë eksplozivë, ndërsa pjesëtarët e forcave të sigurisë të Estonisë vazhdojnë të kërkojë mbetjet e saj.

Kryeministri i Estonisë, Juri Ratas, në rrjetet sociale shkroi se nga aksidenti nuk ka të vdekur as të lënduar.

Ministria e Mbrojtjes e Spanjës ka nisur një hetim, i cili do të duhet të vërtetohet shkaku i aksidentit.

Gjatë stërvitjes kanë marrë pjesë dy avionë ushtarak spanjollë dhe dy francezë.

Related posts

Netanjahu: Lartësive Golan t’i vendosim emrin “Trump”

dritatv

Sisi kërkon “forcë të pamëshirshme” për arritjen e sigurisë në Sinai

dritatv

Në Kanada rritet numri i viktimave nga temperaturat e larta ekstreme

dritatv

Leave a Comment