BOTA

Ministri gjerman: të lodhur nga negocimi i Brexit

Spread the love

 

Ministri gjerman për Çështjet Europiane, Michael Roth tha sot se Brexit nuk është një lojë dhe se Bashkimi Europian është lodhur me dy vjet negociata për skenat britanike.

Në një takim me kolegët e tij në përgatitjet për samitin e kësaj jave të udhëheqësve të Bashkimit Evropian, ai tha se BE “ishte me të vërtetë e lodhur nga këto negociata”.

“Unë pres propozime të qarta dhe të sakta nga qeveria britanike, pasi kjo nuk është lojë. Kjo është një situatë shumë serioze, jo vetëm për njerëzit e Britanisë së Madhe, por dhe për popullin e BE”, tha ministri gjerman.

Roth përsëriti mbështetjen e marrëveshjes gjermane të arritur në nëntor dhe tha se “prioritet kyç është parandalimi i Brexit pa një marrëveshje”.

Britania duhet të largohet nga Bashkimi Europian më 29 mars. Megjithatë, pritet që kryeministrja May të kërkojë pezullimin e samitit pasi parlamenti nuk ka miratuar një marrëveshje për largim. /tesheshi.com/

Related posts

Stoltenberg për mediat serbe: Ndërhyrja e NATO-s ishte e drejtë

dritatv

Izraeli arreston dy peshkatarë palestinezë

Kelment Baci

Pompeo: Normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë – proces jetik për suksesin e Kosovës

dritatv

Leave a Comment