Ministri Çavusoglu bisedë telefonike me homologun nga Islanda

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavusoglu, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun nga Islanda, Gudlaugur Thor Thordarson, ku është shprehur se sjellja me të cilën Kombëtarja e Turqisë në Futboll është përballuar në aeroport është e papranueshme.

Sipas informacionit të marrë nga burimet diplomatike, Çavusoglu ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e tij islandez.

Kryediplomati turk homologut të tij i tha se sjellja me të cilën Kombëtarja e Turqisë në Futboll është përballuar në aeroport është e papranueshme, pavarësisht njoftimit të bërë nga Ambasada e Turqisë në Oslo dhe Konsulli i Nderit në Reykjavik.

Turqia dhe Islanda sot do të luajnë ndeshjen kualifikuese për Kampionatin Evropian në vitin 2020, për çka ekipi turk me një fluturim të veçantë nga Konya mbërriti në Keflavik.

Anëtarët e kombëtares turke u mbajtën për më shumë se dy orë në kontroll të detajuar të pasaportave dhe të bagazhit të të gjithë lojtarëve, të cilët janë kontrolluar detajisht.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Pas tërheqjes do të qëndrojnë 200 ushtarë të SHBA-ve në Siri

Shtëpia e Bardhë, njoftoi se pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) nga Siria, rreth 200 ushtarë të saj do të qëndrojnë...

SHBA nuk tërhiqet, lëshon urdhër për sekuestrimin e cisternës iraniane

Shtetet e Bashkuara kanë lëshuar urdhër për sekuestrimin e cisternës iraniane të naftës, që ka shkaktuar tensionin të marrëdhënieve ndërmjet Teheranit dhe Perëndimit. Ky...

Rashica merr numrin 7 tek Werder Bremen

Skuadra e Werder Bremen ka bërë disa ndryshime para fillimit të sezonit të ri. Ndryshimet në skuadrën gjermane kanë prekur edhe yllin e Kosovës, Milot...

Së fundi

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...

Maqedoni: 123 persona të shëruar dhe 88 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 973 teste, ndërsa janë regjistruar 88 raste të reja me COVID-19. Sipas qyteteve:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga Qeveria e...