BOTA

Merkel: Pavarësisht nga përkatësia etnike ose fetare, të gjithë duhet të kenë mundësi të barabarta

Spread the love

Të zhveshur nga përkatësia etnike ose fetare, të gjithë duhet të kenë mundësi të barabarta, thotë kancelarja gjermane.

Kancelarja gjermane Angela Merkel të martën kërkoi mundësi të barabarta për të gjithë, pavarësisht nga përkatësia e tyre etnike apo fetare.

“Nëse emri është Anna ose Aljona, Maks ose Muhammed, ai ose ajo duhet të jenë në gjendje të mbështeten në mundësi të barabarta, nga arsimi i hershëm në shkollë të mesme e deri në vendin e punës dhe në jetën shoqërore”, tha Merkel në një ceremoni në Berlin , duke shënuar 70 vjetorin e kushtetutës gjermane, ose Ligjin Themelor.

Merkel nënvizoi se Ligji Themelor i Gjermanisë ka siguruar me sukses kohezionin social duke promovuar integrimin dhe mbrojtjen e diversitetit shoqëror.

“Kjo siguron një përgjigje për pyetjen se si më shumë se 80 milionë njerëz me të gjitha dallimet e tyre mund të jetojnë së bashku mirë”, tha ajo.

Rreth një e katërta e popullsisë prej 82 milionë banorësh të Gjermanisë kanë formim të emigrantëve, sipas shifrave të fundit. Në mesin e rreth 4.7 milionë muslimanëve të vendit, 3 milionë janë me origjinë turke.

Related posts

Oettinger: Projekti i BE-së përballë një “rreziku vdekjeprurës”

dritatv

Forcat izraelite arrestojnë 21 palestinezë

dritatv

Me kanabis në Angli, kapen 5 shqiptarë. Tre identifikohen (Emrat)

dritatv

Leave a Comment