• Home
  • SHQIPERIA
  • Masakra mjedisore në Gramsh, mbetjet hidhen afër lumit Devoll
SHQIPERIA

Masakra mjedisore në Gramsh, mbetjet hidhen afër lumit Devoll

Spread the love

Një vatër tjetër infeksioni ambiental për vendin tonë, është edhe pika e grumbullimit të mbetjeve urbane në qytetin e Gramshit. Ky vend grumbullim, pak kilometra mbi qytet është në fakt vetëm një trashe e hapur me traktor në faqen e një kodre, buzë një përroi. Vetëm pak metra më larg është lumi Devoll ku përfundojnë këto plehra sa herë bie shi.

Deri pak kohë më parë plehrat e këtij qyteti, hidheshin direkt në lum i cili i merrte me vete dhe i përhapte në të gjithë ultësirën perëndimore, deri në det. Por me futjen në punë të hidrocentralit të banjës, rrjedha e lumit u ndërpre dhe mbi digë u krijua një liqen.

Bashkia e Gramshit, në atë kohë i vuri kusht firmës ndërtuese të hidrocentralit që ti jepte zgjidhje çështjes së plehrave para se të përmbyste vend-depozitimin aktual. Por, e vetmja zgjidhje që i dha firma, është kjo vragë e hapur më traktor që shikoni sot.

Bashkia e Gramshit është e pafuqishme që ti japë një zgjidhje kësaj situate. Arsyeja është ajo e zakonshmja, mungesë fondesh.

Top Channel

Related posts

80% e shqiptarëve, me më pak se 10 dollarë në ditë

dritatv

Taksë private turizmit. Koncesionari në Portin e Sarandës takson naftën e jahteve

dritatv

Operacion nga policia shqiptare dhe ajo greke, arrestohen 4 të rinj, vidhnin mjete lundruese

dritatv

Leave a Comment