SHQIPERIA

Kotzias, në Tiranë për t’u takuar me ministrin e Jashtëm, Bushati

Spread the love

 

 

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias mbërrin në mesditë në Tiranë, në një takim kokë më kokë me homologun shqiptar për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati.

 Kjo vizitë vjen thuajse dy javë nga dhënia e autorizimit nga presidenti Ilir Meta, për lëshimin e plotfuqishmërisë për grupin negociator.

Ndërkohë, ende mungon data e vizitës së kryeministrit grek, Alexis Tsipras, në Tiranë, vizitë në të cilën kryeministri Rama ka deklaruara se do të firmoset një dokument i ri i i miqësisë dhe bashkëpunimit strategjik me fqinjin tonë jugor.

E ndërsa grupet negociatore pritet të ulen për një marrëveshje të re për detin, palët janë optimiste për mbylljen e të gjitha çështjeve që kanë ndarë palët prej vitesh.

Ndër to është abrogimi i “ligjit të luftës” me Shqipërinë nga Greqia. Kotzias vjen në Tiranë për një vizitë disaorëshe, pasi destinacioni i tij është Vjena, ku do të diskutohet me palën maqedonase për emrin.

Top Channel

Related posts

Ministrja Xhaçka, një ofertë rinisë për në FA: jo patjetër si ushtarë!

dritatv

Përdhunimi i së miturës/ Burg për 7 adoleshentë, 1 në kërkim

dritatv

Basha: Kurajo për betejën; Kryetari i PD në Lezhë për anëtarësimet e reja

dritatv

Leave a Comment