KOSOVA

Kolonat në kufi, ja çfarë ka ndodhur!

Spread the love

Vera e këtij viti ishte karakterizuar me pritje e kolona të gjata nëpër pikat kufitare në hyrje dhe dalje të Kosovës.

Madje, nganjëherë ato shkonin deri në mbi pesë orë pritje në Merdare.

E me përfundimin e sezonës së verës, siç duket edhe fluksi i njerëzve të cilët hyjnë e dalin nëpër pikat kufitare ka rënë.

Kështu, sipas të dhënave të Qendrës për Menaxhimin Kufitar, pritjet tani në Merdare arrijnë deri në 10 minuta për të dalë nga territori i vendit.

Aty janë krijuar kolona deri në 30 metra.

Kolona deri në 70 metra janë krijuar në pikën kufitare që lidh Kosovën me Maqedoninë, atë të Hanit të Elezit.

Megjithatë, aty për të dalë nga territori i vendit nuk duhet të pritet më shumë se 10 minuta.

E gjendje e tillë është edhe nëpër pikat tjera kufitare, ku pritjet askund nuk kalojnë 10 minutëshin.

MPB po ashtu njofton se kryesisht pritje po shkaktohen në dalje të territorit të vendit.

Kohë më parë, Ministria e Brendshme kishte fajësuar edhe palën serbe për pritjet që po shkaktohen për bashkëatdhetarët.

/Kosova Post/

Related posts

Vihet gurthemeli i Qendrës së Mjeksisë Fizikale dhe Rehabilitim

dritatv

Mbeten në Paraburgim Albin Kurti e Donika Kadaj

dritatv

“Qeveria në një periudhë çdo gjashtëmujore duhet të raportojë për realizimin e rekomandimeve”

dritatv

Leave a Comment