SHËNDETËSI

Kjo është pija popullore që po u shkakton fryrje barku!

Spread the love

Fryrja e barkut shpeshehrë shkaktohet nga ngrënia e ushqimeve që janë të vështira për t’u tretur dhe pijet e gazuara.

Megjithatë, ka një tjetër pije popullore, që nëse konsumohet çdo ditë mund të shkaktojë dhimbje stomaku dhe fryrje.

Qepët, hudhra dhe fasulja janë gjithashtu fajtorët e zakonshëm të fryrjes së stomakut.

Sa i përket pijeve, pijet e gazuara dhe birra mund të shkaktojnë fryrje të barkut, pasi ato krijojnë gaz të tepërt.

Por, ndoshta si e çuditshme, një pije e zakonshme, e përditshme e cila gjithashtu mund të shkaktojë fryrje është kafe.

Kafja është pija më e njohur në mbarë botën me rreth dy miliardë konsumatorë çdo ditë.

Megjithëse kafeina në kafe ngre nivele acid në stomak, e cila në të vërtetë lehtëson tretjen, lëngjet e stomakut mund të irritojnë rreshtimin e zorrës në rast të pirjes së kafesë në stomak bosh.

Related posts

Dieta më e mirë e stinës është ajo e qershive!

dritatv

Para ushtrimeve është mirë të pini kafe

dritatv

Njihuni me ushqimet që rrezikojnë organizmin tonë

dritatv

Leave a Comment