BALLKANI

Gazsjellësi TAP do të lehtësojë kalimin nga qymyri tek gazi në Ballkanin Perëndimor

Spread the love

Rajoni i Ballkanit Perëndimor duhet të kalojë nga qymyri tek hidroenergjia, energjia e rinovueshme dhe gazi për të reduktuar kontaminimin. Kjo është theksuar në një raport të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH.

Katër vendet e këtij rajoni si Kosova, Maqedonia, Bosnjë-Hercegovina dhe Shqipëria janë evidentuar si më të ndoturat në Europë, duke krijuar kështu kuartetin e katër vendeve më të ekspozuara ndaj ndotjes së ajrit në kontinent, ose më saktë ndaj Pm2.5, që u referohet grimcave ndotëse të ajrit.

Këtë fakt e ka bërë të ditur Agjencia Europiane e Ambientit në raportin e fundit për cilësinë e ajrit në Europë një muaj më parë.

Aktualisht, termocentralet me qymyr përbëjnë një pjesë të rëndësishme të energjisë elektrike të rajonit dhe si rezultat dyoksidi i karbonit është tri herë më i lartë se mesatarja e BE-së. Sipas raportit të BERZH-it, Gazsjellësi Trans Adriatik Pipeline (TAP) do të lehtësojë kalimin nga qymyri tek gazi në Ballkanin Perëndimor.

Related posts

Daçiç paralajmëron edhe një vendim të mundshëm të Qeverisë së Kosovës ndaj Serbisë

dritatv

Eurodeputetët thirrje qytetarëve të Maqedonisë të dalin në referendum

dritatv

Ministri gjerman thotë se ideja për ndryshimin e kufijve nuk pëlqehet as në Ballkan

dritatv

Leave a Comment