BOTA

Dy komedianët rusë dyshohet se janë agjentë sekretë

Spread the love

Një dyshe humoristësh rusë, për të cilët supozohet se bashkëpunojnë me shërbimet sekrete, kësaj here pati në shënjestër Maqedoninë e Veriut. Vladimir Kusnezov dhe Aleksej Stoljarov e kanë kthyer Petro Poroshenkon në shënjestër të shakave ruse në telefon, duke i telefonuar kryeministrit të Maqedonisë së Veriut.

Një ditë në gusht 2018 bie zilja e telefonit të Zoran Zaevit. Një zë burri e përshëndet atë në anglisht me një theks europiano-lindor.

“Zoti president, Ju jeni??” pyet Zaev, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, që dikur quhej Republika e Maqedonisë.

“Po, unë jam. Shpresoj, që moti është i mirë në Maqedoni”, përgjigjet zëri.

Zaev mendon, se është duke folur me presidentin e Ukrainës Petro Poroshenko. Por në fakt ai flet me humoristët rusë, që e quajnë veten Vovan dhe Leksus e në të vërtetë janë Vladimir Kusnezov dhe Aleksel Stoljarov.

Pranker janë njerëzit, të cilët në telefon paraqiten si dikush tjetër për ta vënë në lojë bashkëbiseduesin. Kjo bisedë e regjistruar dhe dy telefonata të tjera me Zaevin, të regjistruara me gjasë në shkurt dhe prill 2019, të rusët i publikuan në youtube më 8 korrik.

Duke patur akses tek numrat e telefonit të politikanëve të nivelit të lartë, kjo shton dyshimet se ata mund të jenë pjesë e shërbimeve sekrete. Këtë dyshim e ka shprehur edhe Svjatoslav Zeholko, zëdhënësi i shtypit i presidentit Poroshenko.

Në vitin 2016 komedianët u përpoqën që “Nju York Times” të botonte një intervistë te rreme me Poroshenkon. Por reporterët e kësaj gazete pyetën zyrën e shtypit të presidentit dhe gënjeshtra doli në pah. Në atë kohë për këtë tentativë u akuzuan shërbimet sekrete ruse por komedianët mohuan gjithçka.

Fakt mbetet se dy rusët, me telefonatat e tyre ja arritën të krijojnë tension politik në Ballkan, veçanërisht mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, pasi në biseda flitej për shkëmbimin e territoreve si dhe për interesat ruse në rajon.

Pre e telefonatave të komedianëve apo agjentëve të dyshuar rus nuk kanë rënë vetëm liderët e Ballkanit. Edhe figura të tjera të politikë, artit dhe sportit, kanë rënë në rrjetën e tyre./ Opinion.al

Related posts

Times: Serbia në BE vetëm pas njohjes së pavarësisë së Kosovës

dritatv

Mike Pence bojkotohet nga palestinezët

dritatv

Pyetja që shtrojnë të gjithë: “Ku është kufoma e Khashoggit”

dritatv

Leave a Comment