• Home
  • LAJME
  • Deklarata e Përbashkët nga Samiti i Sofjes
LAJME

Deklarata e Përbashkët nga Samiti i Sofjes

Spread the love

Bashkimi Europian dhe shtetet e Ballkanit Perëndimor e kanë kondensuar Samitin e Sofjes në një deklaratë të përbashkët trembëdhjetë pikëshe, përmes të cilës tregojnë përkushtim dhe vendosmëri për ta parë bashkë të ardhmen.

Në të Unioni përshëndet punën e bërë nga shtetet e gadishullit të vjetër në shtegtimin e tyre drejt anëtarësimit në BE, duke kërkuar që ajo të shtohet, të fokusohet në fusha dhe të shihet si e paaltnernativë.

Puna në forcimin e rendit dhe ligjit, në luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit, në respektimin e të drejtave të minoritarëve dhe të njëri-tjetrit, në ndërtimin e urave të bashkëpunimit është përkushtim i shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe kërkesë e Bashkimit Europian.

Ndërsa, ndihma që shtetet nga kjo pjesë e Europës ta kenë më të lehtë shtegun e tyre drejt përshtatjes së ekonomive dhe politikave të tyre me BE-në del si premtim i kësaj të fundit dhe nevojë e kërkesë e shteteve të Ballkanit.

Pjesëmarrës në Samitin e Sofjes janë krerët e vendeve anëtare dhe të Bashkimit Europian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor, ndërsa Kosova përfaqësohet nga presidenti Hashim Thaçi.

Related posts

SHOKOHEN MEDIAT Italiane/ Pedofilia, 25 vjeçari shqiptar fejohet me 13 vjeçaren. Burri: S’e prek me dorë deri 16-17 vjeçe

dritatv

Mogherini ndalon në Serbi, me Vuçiçin mbi të ardhmen e dialogut

dritatv

Reforma në drejtësi, ambasadorja franceze: Do prekë postet më të larta

dritatv

Leave a Comment