• Home
  • LAJME
  • Ambasadorja shqiptare në BE, Janina: Presim rekomandimin në prill për negociatat
LAJME

Ambasadorja shqiptare në BE, Janina: Presim rekomandimin në prill për negociatat

Spread the love

 

 

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian, Suela Janina, në një interviste për Europeanwesternbalkan, thotë se Shqipëria pret të marrë rekomandimin e pakushtëzuar për çeljen e negociatave në prill.

 “Shqipëria pret hapjen e negociatave të anëtarësimit me BE-në brenda këtij viti. Shpresojmë të marrim një rekomandim të pakushtëzuar për çeljen e bisedimeve në raportin e Komisionit Europian në prill, dhe presim që Këshilli i BE në qershor të miratojë vendimin për hapjen e negociatave”, thotë Janina.

Duke folur për strategjinë e miratuar në shkurt nga instancat e BE-së, Janina thotë se më shumë se komentimi, tani është koha të adresohen pa vonesë veprimet dhe implementimi i strategjisë për gjashtë iniciativat.

“Ne shpresojmë që komisioni të marrë drejtimin dhe të koordinojë planin e veprimit, duke qenë se ne jemi të angazhuar për reforma reale dhe të qëndrueshme në fushat e interesit të përbashkët”, thotë ajo.

Top Channel

Related posts

Mali Etna po “rrëshqet” drejt Detit Mesdhe

dritatv

Fundjava me temperatura të larta, vapë në të gjithë Europën

dritatv

Hungaria mbështet anëtarësimin e Serbisë dhe Malit të Zi në BE

dritatv

Leave a Comment