Zvicra lehtëson masat nga 31 maji

Zvicra do të rihapë restorante të mbyllura dhe njerëzve nuk do t’u kërkohet më të punojnë nga shtëpia, njoftoi qeveria të mërkurën, duke thënë se po hiqte kufizimet e Covid më shpejt sesa ishte planifikuar më parë, shkruan albinfo.ch.

Zvicra tha se vala e katërt e lehtësimit të masave të koronavirusit do të ndodhte të hënën, me kombin e pasur alpin që kalon në një fazë stabilizimi në menaxhimin e pandemisë, pasi sheh se përfundon vaksinimin e grupeve me rrezik të lartë deri në fund të majit.

“Këshilli Federal po shkon më larg sesa është propozuar”, tha qeveria në një deklaratë. “Duke vepruar kështu, ajo po i përgjigjet situatës së përmirësuar epidemiologjike.”

Qeveria tha se kërkesa për të punuar nga shtëpia tani po zvogëlohej në një rekomandim, ndërsa kufijtë e mbledhjeve publike dhe private po ngriheshin.

“Nga e hëna, restorantet do të jenë përsëri në gjendje të shërbejnë mysafirë brenda,” njoftoi deklarata, shkruan tutje albinfo.ch.

Deri në katër persona do të lejohen në një tryezë, megjithëse detajet e kontaktit duhet të regjistrohen. Maskat do të duhet të vishen kur lëvizin brenda, dhe orari i orës 11:00 pasdite po hiqet.

“Puna nga shtëpia do të jetë një rekomandim sesa një kërkesë për bizneset që kryejnë testime javore. Një kthim në zyrë duhet të jetë gradual,” tha qeveria, shkruan tutje albinfo.ch.

Përjashtimet nga karantina

Në ngjarjet publike, deri në 100 persona do të lejohen të grumbullohen brenda dhe deri në 300 persona në ambiente të jashtme (përkatësisht nga 50 dhe 100 respektivisht), deri në maksimumin e gjysmës së kapacitetit të vendeve.

Në tubime private, 30 persona do të jenë në gjendje të takohen në ambiente të mbyllura, dhe deri në 50 jashtë – nga përkatësisht 10 dhe 15.

Qeveria gjithashtu tha se kushdo që vaksinohet plotësisht me një vaksinë zvicerane ose të miratuar nga BE do të përjashtohet nga karantina gjatë mbërritjes për gjashtë muaj dhe nuk do të duhet më të testohet ose të japë detajet e kontaktit në kufi.

Përjashtohen edhe personat nën moshën 16 vjeç.

Përjashtimet e aplikuara tashmë për njerëzit që janë rikuperuar nga Covid-19. Sidoqoftë, ato nuk zbatohen për njerëzit që vijnë nga vendet ku variantet shqetësuese të virusit po qarkullojnë në një nivel të konsiderueshëm.

Në Zvicër, popullsia 8.6 milionë, më shumë se 688,000 njerëz kanë rezultuar pozitivë për Covid-19, ndërsa gati 10,200 kanë humbur jetën.

2.76 milionë njerëz kanë marrë dozën e tyre të parë të vaksinës, ndërsa gati 1.5 milionë janë vaksinuar plotësisht me dozën e tyre të dytë.

Zvicra po përdor vaksinat Pfizer dhe Moderna. Bern dëshiron të ketë raundin e tij të ardhshëm të kufizimeve lehtësuese në 1 korrik.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img

LEXO MË SHUMË

Së fundi